Jak obalić powszechne mity i zachęcić inwestora do zmian? – tylko rzetelną wiedzą.

 
Choć wydawać by się mogło, że branża grzewcza jest już mocno rozwinięta, a pompy ciepła są tematem, w którym każdy ma coś do powiedzenia, okazuje się, że wątpliwości inwestorów namnażają się każdego dnia. Najbardziej powszechne mity rodzą się tuż przed instalacją. 
 
Co spędza sen z powiek inwestorom? Przede wszystkim mit o tym, że pompy ciepła są urządzeniem głośnym. Nic bardziej mylnego. Na obecną chwilę technologia pomp ciepła jest na tyle zaawansowana, że urządzenie zdecydowanie nie będzie słyszalne w całym domu i nie zakłóci naszego codziennego spokoju. Na przykład powietrzne pompy ciepła mają tak skonstruowane wentylatory, że generują hałas na poziomie 65 dB, a w najnowszych rozwiązaniach poziom ten spada nawet do 48dB.
 
Co dalej? Przede wszystkim wielkość i jakość pomieszczenia. Pompy ciepła to urządzenia, które z roku na rok stają się coraz mniejsze. Wystarczy przygotować miejsce porównywalne z tym, jakie przeznaczyliśmy na lodówkę i już będziemy mogli usprawnić nasz system grzewczy nowoczesnym urządzeniem.  Co do jakości samego pomieszczenia, powinno być ono czyste, wykafelkowane i co najważniejsze – posiadać dostęp do prądu i wody. Pompy ciepła nie należy więc „ukrywać” w najdalszych zakamarkach naszego domu, a przeciwnie – ustawić ją w miejscu, do którego będziemy mieli łatwy dostęp. Kolejne bariery wiążą się z wysokim kosztem inwestycyjnym. A może warto dzisiaj wydać więcej, by potem płacić mniej? 
 
Tak samo dzieje się z wariantami łączenia urządzeń. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie musi dokonywać „rewolucji” całego systemu grzewczego – czasem wystarczy uzupełnić instalację z kotłem o pompę ciepła. Tak, to da się zrobić! W jaki sposób? Jakie należy spełnić warunki? O to najlepiej zapytać wykonawcę i to najlepiej więcej niż jednego, żeby dostać przekrojowe odpowiedzi. Na szczęście naprzeciw wychodzi nam IX Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła, podczas którego już 30 marca 2016 r. w  Kielcach będzie można poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Podczas Forum Branżowego dotyczącego wyzwań i problemów rynkowych firm wykonawczych będziemy mogli posłuchać wypowiedzi wielu przedstawicieli rynku. 
 
A jak do rynku pomp ciepła ma się  fotowoltaika? Obie technologie ze sobą dobrze współpracują. Czysty prąd z fotowoltaiki idealnie wpasowuje się w koncepcję pompy ciepła. Nowe technologie rodzą wiele pytań i wątpliwości: długość i przebieg procesu inwestycyjnego, zagadnienia techniczne, przyłączenia do sieci. Również nowa ustawa o OZE nie jest do końca zrozumiała i inwestorzy mają problem z interpretacją jej zapisów. Obok ustawy o OZE pojawia się szereg programów wsparcia, przy których też należy na chwilę się zatrzymać i zestawić je z warunkami ustawy. Ponadto rynek fotowoltaiki bardzo mocno idzie do przodu, codziennie czytamy o nowych technologiach i rozwiązaniach systemowych. Jak w tym wszystkim się nie zgubić i skąd czerpać odpowiedzi na pytania? Jak wybrać co jest dla mnie najlepsze i w dodatku zrobić to możliwie jak najbardziej efektywnie? W tym obszarze też możemy liczyć na pomoc ekspertów. Gdzie ich znajdziemy? Na VII Forum Fotowoltaicznym SOLAR+ już 31 marca 2016 r. w Kielcach! Co nas tam czeka? Poznamy trendy rynku fotowoltaicznego w Polsce na przełomie lat 2015/2016. Przejdziemy krok po kroku przez proces inwestycyjny i dowiemy się jak właściwie przyłączyć naszą instalację. Usłyszymy też o nowinkach technologicznych w fotowoltaice. A wszystko zostanie podsumowane Panelem Firm Wykonawczych poruszającym problemy i wyzwania rynkowe branży PV. 
 
Źródło: Redakcja GLOBEnergia


ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA PODCZAS TARGÓW ENEX W KIELCACH

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ!
 

IX Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła

VII Forum Fotowoltaiczne SOLAR+