Koniec wsparcia kotłów węglowych w Czystym Powietrzu. Pojawią się dotacje do kotłów dwupaliwowych

Od stycznia 2022 roku nie ma już możliwości ubiegania się o dofinansowanie do zakupu i montażu kotła na węgiel w programie Czyste Powietrze. Można takie urządzenie rozliczyć w ramach programu, ale pod kilkoma warunkami. NFOŚiGW informuje, że w tym roku lista wspieranych źródeł ciepła powiększy się o kotły dwupaliwowe. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Rząd już od dłuższego czasu zapowiadał odejście od wsparcia dla kotłów na węgiel w programie Czyste Powietrze. W połowie 2021 roku poznaliśmy termin. Uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż kotła na węgiel w programie Czyste Powietrze było możliwe tylko do 31 grudnia 2021 roku. W efekcie od 2022 roku nie ma wsparcia dla tego rodzaju kotłów. Decyzja została podjęta w związku z wytycznymi Komisji Europejskiej, zapisami Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu oraz obowiązującymi uchwałami antysmogowymi w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliw stałych. Okres przejściowy, czyli wyznaczony na 31 grudnia br. związany był z tym, iż program dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

- Nie chcąc zaskakiwać beneficjentów, wnioskodawców informowaliśmy o tej zmianie od połowy 2021 roku. Z Nowym Rokiem zniknie możliwość dopłat w programie do kupna kotłów na paliwo stałe węglowe - poinformował Polską Agencję Prasową Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Należy zauważyć, że istnieje możliwość rozliczenia w programie kotła na węgiel w 2022 roku.

- Ale tylko pod warunkiem, że został kupiony i zamontowany do końca 2021 roku Podkreślam, kupiony i zamontowany, co oznacza, że nie wystarczy faktura za zakup. Kocioł musi być zamontowany z odbiorem do 31 grudnia 2021 roku - wyjaśnił Mirowski. 

Jak przedstawiają się statystyki dotyczące dotacji do kotłów węglowych w programie Czyste Powietrze? Dofinansowanie do kotłów na węgiel obejmuje 16,32 proc. wnioskowanych źródeł ciepła. We wrześniu złożono dokładnie 2747 wniosków o dofinansowanie do nowych kotłów węglowych, w październiku – 3217, w listopadzie – 2718. Trwa oczekiwanie na grudniowe podsumowanie, które pojawi się niebawem. 

Lista urządzeń wspieranych w Czystym Powietrzu powiększy się o kolejne

W ramach programu Czyste Powietrze można ubiegać się o dofinansowanie pomp ciepła, kotłów gazowych, kotłów olejowych, na biomasę oraz systemów ogrzewania elektrycznego. Dofinansowanie może pokryć także koszty przyłącza do węzła cieplnego (ciepłownictwo systemowe). 

Mirowski poinformował również, że od stycznia 2022 roku, po ogłoszeniu zmian w programie Czyste Powietrze, pojawi się dofinansowanie kupna tzw. kotłów dwupaliwowych, w których można palić pelletem drzewnym oraz zgazowywać drewno. 

-Takie kotły są dostępne na rynku i NFOŚiGW zdecydował się dopuścić od 2022 roku do programu rozliczenie kupna takiego źródła ciepła - powiedział przedstawiciel Narodowego Funduszu. 

Liczba złożonych wniosków zbliża się do 400 tys.

Czyste Powietrze to jeden z największych programów w Polsce, który ma celu walkę ze smogiem oraz przyśpieszenie powszechniej modernizacji budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Program o budżecie ponad 100 mld zł jest przewidziany dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W lipcu 2021 roku wprowadzono ścieżkę bankową, w ramach której beneficjenci mogą skorzystać z kredytów antysmogowych.

Według stanu na 24 grudnia 2021 roku, w programie Czyste Powietrze wpłynęło w sumie ponad 374 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania 6,3 mld zł.

Źródło: NFOŚiGW, Twitter, Polska Agencja Prasowa 

Zobacz również