Koniec z dotacją na kilka budynków? Czyste Powietrze do zmiany!

Program Czyste Powietrze czekają zmiany, które dotyczyć będą najwyższego poziomu dofinansowania. Co z dotacją w najwyższym poziomie dotacji?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekazał, że pracuje nad ograniczeniem możliwości uzyskania dotacji w najwyższym poziomie dofinansowania. Jakich zmian możemy się spodziewać? Okazuje się, że może to być koniec najwyższych dotacji na kilka budynków!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA
Program Czyste Powietrze czekają zmiany, które dotyczyć będą najwyższego poziomu dofinansowania. Co z dotacją w najwyższym poziomie dotacji?

Podziel się

Program Czyste Powietrze to największy ogólnopolski program dotacyjny, którego celem jest likwidacja kopciuchów, a także poprawa efektywności energetycznej budynków w Polsce. Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady, w których to w ramach maksymalnego poziomu wsparcia można otrzymać nawet 135 tys. złotych (+1,2 tys. złotych na audyt energetyczny). Dodatkowo w tym poziomie dofinansowania beneficjenci mają możliwość sfinansowania całej inwestycji - intensywność dotacji wynosi bowiem 100%

Aktualnie można otrzymać środki w najwyższym poziomie na więcej niż jeden budynek. NFOŚiGW postanowił jednak ukrócić tę opcję, aby zabezpieczyć program przed naciągaczami, którzy uzyskują niskie dochody, ale przy okazji dysponują wieloma nieruchomościami. Wziąwszy pod uwagę, że możliwe do pozyskania środki są naprawdę wysokie, to ostrożność w tej sprawie jest wskazana. Doniesienia o nadużyciach płynęły już w tamtym roku, ale NFOŚiGW nie reagował.

Pracujemy nad wprowadzeniem ograniczenia możliwości wnioskowania w ramach części 3 programu (najwyższy poziom dofinansowania) tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Beneficjent, który skorzysta z dofinansowania w ramach 3 części programu na dany budynek, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1 programu (podstawowy poziom dofinansowania)

wyjaśnia rzeczniczka NFOŚiGW, Ewelina Steczkowska dla portalu Termomodernizacja.pl

Przypomnijmy, że aby otrzymać dotację w ramach najwyższego poziomu, należy spełnić kryterium dochodowe. Miesięczny dochód nie może być większy niż 1090 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym, a miesięczny dochód w gospodarstwie jednoosobowym może wynieść maksymalnie 1526 złotych. Według zmian, o których mówi Ewelina Steczkowska, nowe zasady nie będą pozwalały tym beneficjentom po raz kolejny skorzystać z najwyższych dotacji. Będzie to zatem wsparcie jednorazowe - na kolejne budynki będzie przysługiwało wsparcie z poziomu podstawowego. 

Co dalej z programem Czyste Powietrze?

Jakie inne zmiany czekają program Czyste Powietrze? Czy obowiązek wyboru pomp ciepła z listy ZUM został podtrzymany i będzie wprowadzony niedługo? Co z wypłatami dotacji? Czy są prowadzone prace nad samodzielną dotacją na audyt energetyczny? Szczegóły przeczytasz na portalu Termomodernizacja.pl w artykule: Zmiany w programie Czyste Powietrze w 2024 roku. Czy wróci płynność finansowa?

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA