Koniec z pompami ciepła niskiej jakości? Zmiany już w styczniu

pompa ciepła

Program Czyste Powietrze wyraźnie stymuluje rynek pomp ciepła, które bez wątpienia dominują w nim przeważają. Według niepotwierdzonych informacji  NFOŚiGW planuje wprowadzić kolejne, rewolucyjne zmiany w programie Czyste Powietrze. Ich głównym celem jest ograniczenie wsparcia finansowego jedynie do urządzeń, które przeszły testy w renomowanych laboratoriach europejskich. Według naszych informacji  nowe zasady mają wejść w życie pod koniec stycznia.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pompa ciepła

Podziel się

O zapowiedzi zmian w programie Czyste Powietrze pisaliśmy już we wrześniu br. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami  wielką zmianą ma być nowy wymóg, by parametry dla pomp ciepła zostały potwierdzone badaniami wykonanymi w laboratoriach znajdujących się na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej bądź EFTA. Jak podaje portal termomodernizacja.pl wymóg ma dotyczyć lokalizacji laboratoriów, a nie certyfikatów. Z tego powodu filie europejskich ośrodków certyfikujących czy badawczych w Azji nie będą ważne.

Ponadto dofinansowanie będzie obejmować wyłącznie pompy ciepła z listy ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów), których parametry są potwierdzone badaniami wykonanymi w laboratoriach znajdujących się na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej bądź EFTA. Za weryfikację odpowiedzialny będzie Instytut Ochrony Środowiska.

Szczegółowe wymogi dla pompy ciepła określone są w rozporządzeniach 811/2013, 813/2013. Jak wynika z ustaleń portalu termomodernizacja.pl laboratorium musi posiadać akredytację w odniesieniu do normy ISO/IEC 17025. Oprócz tego muszą stosować akredytowane metody badawcze zgodne z normami EN 14511, EN 14825, EN 12102. Spełnienie powyższych wymogów i norm weryfikowane i potwierdzane jest wpisem urządzenia na listę ZUM.

Przed ogłoszeniem oficjalnych komunikatów dotyczących planowanych zmian NFOŚiGW potrzebuje jeszcze na kilku opinii  prawnych. Wszystko wskazuje jednak na to, że urzędnicy są zdeterminowani, by zmiany wprowadzić w założonym terminie.

Szerzej o nadchodzących zmianach w programie Czyste Powietrze można przeczytać na termomodernizacja.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia