Konserwacja instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej, solarnej – jak to zrobić?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Wiosna i lato to czas remontów. Nierzadko wtedy też skłaniamy się ku wymianie lub konserwacji instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych czy solarnych w naszych domach. Aby jednak zrobić to poprawnie, należy dokładnie zaplanować pracę i wiedzieć jakich produktów użyć. O prawidłowym montażu izolacji i mocowaniu rur opowiada Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

1.Właściwy wybór
Prawidłowy montaż izolacji należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego rodzaju otuliny. Dawno minęły już czasy, gdy jeden i ten sam rodzaj materiału izolacyjnego stosowaliśmy na rury z ciepłą wodą użytkową, instalacje solarne czy przewody klimatyzacyjne. Oprócz podstawowej funkcji właściwej wszystkim izolacjom, jaką jest zapobieganie niekontrolowanej wymianie ciepła
z otoczeniem, każdy z wyrobów posiada swoje unikalne charakterystyki. Inną otulinę dobierzemy więc do instalacji przy panelach słonecznych, inną do rur doprowadzających ciepłą wodę do kranu, a inną do przewodów, którymi pompowane jest do budynku zimne powietrze. Precyzyjny wybór pozwoli na uzyskanie największych oszczędności energii i zapewnieni trwałość i wieloletnią bezawaryjną eksploatację” – dodaje ekspert.

2. Bezpieczny i skuteczny montaż
Po dokonaniu wyboru izolacji należy zadbać o jego odpowiedni montaż, który nierzadko wymaga użycia specjalistycznego kleju. Wprawdzie w marketach i sklepach budowlanych dostępnych jest wiele klejów oraz pianek czy silikonów, należy pamiętać, że korzystanie z dedykowanego produktu gwarantuje najwyższą wydajność, trwałość a także bezpieczeństwo i komfort pracy.

3. Eliminacja mostków cieplnych i zacieków
Mostki cieplne to zjawisko występujące w tych miejscach izolacji, gdzie zwiększone jest przewodnictwo termiczne. Takim odcinkiem może być na przykład miejsce ściskania otuliny przez wykonane z metalu obejmy, których używa się do przytwierdzania rur do ścian. „Mostki cieplne powodują straty energii oraz nieestetyczne zacieki, które mogą mieć wpływ na obniżenie trwałości izolacji” mówi Jarema Chmielarski. Podczas remontu każdej instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej czy solarnej należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny, klej montażowy oraz systemy mocowania rur. Zignorowanie powyższych zasad spowoduje straty wynikające z ucieczki energii, zwiększone koszty związane z montażem oraz przyspieszone niszczenie izolacji. Aby zapobiec temu negatywnemu zjawisku warto zastanowić się nad wykorzystaniem systemu mocowań przeciwdziałającemu nadmiernemu ściskaniu i ograniczającemu przewodnictwo cieplne.
Źródło: Armacell