O standardy jakie powinna spełniać konstrukcja, aby posłużyła przez wiele lat, a także o rozwój branży fotowoltaicznej zapytaliśmy eksperta z firmy Corab – Pawła Wiktorowicza.

Anna Będkowska: Jaką rolę w systemach fotowoltaicznych odgrywają konstrukcje? Czym skutkuje niewłaściwy dobór systemu mocowania?

Paweł Wiktorowicz: Konstrukcję w systemie fotowoltaicznym można porównać do fundamentu domu. Jeżeli fundament jest porządny, to cała konstrukcja domu będzie spełniała swoją rolę. Dobra konstrukcja pozwala na stabilny i bezpieczny montaż modułu i bezpośrednio wpływa na jego działanie. Gwarancja każdego modułu bezpośrednio określa jak powinien być zamontowany, żeby utrzymać gwarancję nawet przez 25 lat. Konstrukcja musi być wykonana tak, żeby zapewnić odpowiednio stabilną pracę modułu, aby unikać zbyt dużych naprężeń czy też pękania ogniw przy wyjątkowych warunkach atmosferycznych

Konstrukcja montażowa Corab (Fot. Corab)

A.B: Każdy produkt, również konstrukcje są objęte gwarancją. Jakie są standardy przy udzielaniu gwarancji na konstrukcje?

P.W.: Standardowa gwarancja dla konstrukcji na mikroinstalacje to około 10 lat z możliwością jej przedłużenia. Takiej gwarancji udziela również Corab. Natomiast w przypadku instalacji farmowych, gwarancja ta obejmuje nawet 25 lat. W tym przypadku ważne są zabezpieczenia antykorozyjne.

A.B: A czy dodatkowo, oprócz długości gwarancji inwestor powinien zwrócić uwagę na normy, ewentualnie certyfikaty?

P.W.: Oczywiście, każdy element dopuszczony do sprzedaży musi spełniać odpowiednie normy.. Nie ma norm odnoszących się wyłącznie do konstrukcji fotowoltaicznych. Obowiązują normy budowlane, które wskazują jakie właściwości statyczne i dynamiczne powinna spełniać konstrukcja. Ponadto musi być odporna na napór wiatru czy obciążenie śniegiem. Wszystkie parametry muszą być przystosowane do danej lokalizacji inwestycji. Konstrukcje różnić się będą na przykład w środowisku kwaśnym, przemysłowym czy morskim, gdzie występuje wysokie zasolenie.

Konstrukcja montażowa Corab (Fot. Corab)

A.B: Na rynku jest kilka rodzajów konstrukcji, wykonanych z różnych materiałów. Jak dobierać konstrukcje ze względu na użyty do produkcji materiał

P.W.: Wśród mikroinstalacji najpopularniejszymi materiałami są aluminium oraz stal nierdzewna A2 o odpowiednich klasach. Jeżeli chodzi o systemy wolnostojące to długo wykorzystywana była stal ogniowo ocynkowana, mająca ponad 70 mikronów grubości powłoki ocynku. Konstrukcja z tego materiału bez problemu wytrzyma 10 lat bez ognisk korozji. Obecnie jednak najlepszym materiałem jest Magnelis wyprodukowany przez firmę Arcelor Mittal. W przypadku wykorzystywania tego materiału gwarancja sięga 25 lat odporności na korozję, nawet w bardzo ciężkich warunkach korozyjności rzędu C4 czy C5.

AB: Zwracaliśmy już uwagę ja normy, certyfikaty, materiał… Zastanawiam się jeszcze, czy podczas odbioru instalacji zwraca się uwagę na jakość wykonania konstrukcji?

P.W.: Instalatorzy zwracają uwagę na jakość wykonania konstrukcji. Branża fotowoltaiczna w Polsce powoli dorasta. Kilka lat temu nie przywiązywano takiej wagi do sposobu wykonania konstrukcji. Jakość wykonania i instalacji coraz częściej oceniają inspektorzy Z tego powodu zwraca się znacznie większą uwagę na odbiory poinwestycyjne, powykonawcze. Sprawdza się, czy system jest kompletny oraz czy wykonany jest z odpowiednich materiałów spełniających normy. Weryfikowany jest także dobór systemu do modułów i zgodność postępowania z instrukcją w trakcie montażu. Aby mieć pewność, że konstrukcja wytrzyma wiele lat, zalecane jest wykonywanie serwisów gwarancyjnych i pogwarancyjnych instalacji.

Konstrukcja montażowa Corab (Fot. Corab)

AB: Wspomina Pan o dorastającym rynku fotowoltaicznym. Co ma Pan na myśli? Jak firma Corab ocenia polski rynek fotowoltaiczny?

P.W.: Patrząc wstecz, stwierdzam, że kiedyś sinusoida była w tej branży mocno widoczna. Chodzi tu o sytuacje, gdzie w ciągu jednego roku były dostępne dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, inwestycji pojawiało się więcej. W kolejnym roku dofinansowań nie było i spadała liczba montowanych modułów. Obecnie świadomość idzie w górę, ludzie widzą plusy posiadania instalacji fotowoltaicznych i rynek zaczął się prężnie rozwijać. Ostatnie trzy lata pokazują wzrost nowych instalacji w Polsce, przez co także coraz więcej jest instalatorów doświadczonych. . Wybierają oni produkty bardziej świadomie – niekoniecznie najtańsze, ale te dobrej jakości. Przyzwyczaili się do pewnych rozwiązań, promują produkty które są sprawdzone. Większość firm na rynku związanych jest z fotowoltaiką od wielu lat i posiadają ogromne doświadczenie dzięki czemu potrafią dobrze doradzić klientowi. Widać, że branża stabilnie się rozwija.

A.B: Widać to także po waszych inwestycjach. Stawiacie na rozwój parku maszynowego…

P.W.: Jakiś czas temu postanowiliśmy zainwestować w systemy wolnostojące dla dużych inwestycji. W poprzednim roku wykonaliśmy kilkanaście MW konstrukcji, zlokalizowanych nie tylko w Polsce.. Inwestorzy docenili nasz system i zaczęły spływać kolejne zamówienia, na coraz większe inwestycje. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o rozwinięciu naszego parku maszynowego o kolejne dwie linie do produkcji profili – czyli tak zwanych profilarek, które będą pracować w całkowicie zautomatyzowany sposób. W ciągu doby 3 niezależne linie będą mogły wyprodukować 1M konstrukcji. Postawiliśmy na rozwój techniczny, ponieważ widzimy olbrzymi wzrost zainteresowania fotowoltaiką.

A.B: Wasze konstrukcje cieszą się popularnością i zainteresowaniem również poza granicami kraju. Co według Pana jest mocna stroną waszych produktów?

P.W.: Konstrukcje są przede wszystkim dobrze zaprojektowane. Projekty powstawały na podstawie testów, gdzie weryfikowaliśmy wszelkie niedociągnięcia. Ponadto jesteśmy producentem. Mamy własna linię produkcyjną, nie zlecamy i nie kupujemy konstrukcji z zewnątrz. To pozwala na pełną kontrolę jakości produktu. Kolejną zaletą jest dostępność materiałów. Przewidujemy zapotrzebowanie na rynku i ryzykując lekko kupujemy materiał wcześniej, aby przygotować się do końcówki roku, który będzie newralgicznym punktem.

Przewagą jest także możliwość wyprodukowania wielu różnych konstrukcji w niedługim czasie, dzięki czemu inwestor ma pewność, że na czas otrzyma zamówiony towar.

Firma Corab istnieje od 27 lat, jest stabilna finansowo, stale rozwija się w branży, co daje gwarancję inwestorowi, że dostarczona konstrukcja będzie spełniała parametry zadeklarowane przed zakupem oraz, że dotrzyma gwarancji w razie ewentualnych roszczeń.

Paweł Wiktorowicz

Business Development Director, Corab Sp. z o.o.