Konsultacje społeczne konieczne! Apel w sprawie Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu podpisały 32 organizacje

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) to ważny strategiczny dokument, który ma określać działania Polski w zakresie transformacji energetycznej i dążenia do neutralności klimatycznej. Polska nadal nie przygotowała całości dokumentu – chociaż termin wyznaczony przez Unię Europejską już minął. \

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Mało tego, nie zostały jeszcze przeprowadzone konsultacje społeczne – które są niezwykle istotne w procesie powstawania podobnych strategii i planów. O jak najszybsze uruchomienie konsultacji KPEiK apelują 32 organizacje związane z ochroną środowiska, klimatu, technologiami OZE i nie tylko. Jakie postulaty i argumenty podnoszą w liście do Ministry Klimatu i Środowiska?

Polska jest już spóźniona

30 czerwca minął termin przedstawienia aktualizacji KPEiK w Unii Europejskiej. Polska nadal nie przygotowała stosownych dokumentów, nie wspominając już nawet o poddaniu ich treści ocenie publicznej. Jak czytamy w liście do Pauliny Hennig-Kloski, podpisanym przez 32 organizacje, które chciałyby włączyć się w opiniowanie planu:

Powstałe opóźnienie nie może być jednak powodem pominięcia konsultacji publicznych ani przeprowadzenia ich w sposób fasadowy. Przedkładając Komisji Europejskiej zaktualizowany Krajowy Plan, zgodnie z art. 10 ww. rozporządzenia, każde państwo członkowskie powinno dołączyć dowody na to, że przeprowadziło konsultacje. Szereg wymogów w zakresie zapewnienia odpowiedniego udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji nakłada na nas także ratyfikowana przez Polskę w 2003 roku Konwencja z Aarhus, szczególnie jej art. 5 ust. 7 oraz art. 7. Przeprowadzenie rzetelnych konsultacji publicznych jest zatem nieodłącznym elementem procesu aktualizacji Krajowego Planu”.

Zarządzanie transformacją

Dokumenty w rodzaju KPEiK, chociaż mogą wydawać się jedynie formalnym wymogiem i długim, nieczytelnym raportem – są jednym z najważniejszych narzędzi do zarządzania transformacją energetyczną w kraju. W planach i strategiach takich jak KPEiK, Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (również nadal bez aktualizacji), czy długoterminowych strategiach osiągnięcia neutralności klimatycznej, analizuje się aktualny stan energetyki, transportu, przemysłu i innych gałęzi gospodarki oraz deklaruje się cele, według których można potem weryfikować postępy. 

Głos interesariuszy

W procesie tworzenia takich strategii bardzo ważne jest uwzględnienie opinii różnych grup interesów. Tutaj właśnie niezastąpiona jest rola konsultacji publicznych – przeprowadzonych rzetelnie, na podstawie pełnych danych, z uwzględnieniem wystarczającej ilości czasu. 

Konsultacje publiczne są jednym z najważniejszych etapów tworzenia nowoczesnych polityk publicznych i gwarantem ich wysokiej jakości. Poprawiają one jakość tworzonych rozwiązań, pozwalają na lepsze rozpoznanie stanowisk wszystkich zainteresowanych stron oraz finalnie, na znalezienie najlepszego rozwiązania, zapewniając udział społeczeństwa w procesie tworzenia polityk publicznych i pozostawiając jednocześnie decyzyjność władzy wykonawczej” – czytamy w liście otwartym w sprawie KPEiK, kierowanym do Pauliny Hennig-Kloski. 

Apel o rozmowę

W liście otwartym z 17 lipca podpisane organizacje apelują więc do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o „ustrukturyzowany, wielopoziomowy, długofalowy” dialog o kształcie polityki klimatycznej Polski. Otwarcie platformy dialogu, wykraczającego nawet poza konsultacje publiczne KPEiK, byłoby korzystne z punkt widzenia tranformacji energetycznej. Zaangażowanie wielu stron może podnieść merytoryczną wartość opracowań i pozwolić na wypracowanie rozwiązań, które przy braku szerszego dialogu, pozostałyby nieodkryte. Podpisane pod listem organizacje deklarują gotowość do udziału zarówno w konsultacjach KPEiK, jak i szerszym dialogu na temat transformacji klimatycznej Polski. 

Źródło: List otwarty do Pani Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska w sprawie niezwłocznego przeprowadzenia rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia