Przy afrykańskiej kopalni złota w Mali zostanie zrealizowany jeden z największych projektów łączących farmę fotowoltaiczną z systemem magazynowania energii. Elektrownia słoneczna o mocy 30 MW wkrótce zostanie połączona z magazynem o mocy 17 MW i pojemności 15 MWh.

Kopalnia Złota Fekola znajduje się w południowo-zachodniej części Mali, na granicy Mali i Senegalu, około 500 km na zachód od stolicy, Bamako. Produkcja złota po pierwszej połowie 2019 roku wyniosła 224 246 uncji, czyli prawie 7000 kg! Do takiej produkcji złota zdecydowanie potrzeba dużo energii.

Kopalnia złota Fekola w Mali, źródło: minetechnicalservices.com

Wraz ze wzrostem kosztów paliwa, gdy systemy słoneczne stają się tańsze, coraz więcej kopalni decyduje się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo przeprowadzane projekty pilotażowe budują zaufanie do technologii! Oszczędności na paliwie umożliwiają spłatę inwestycji, a także na obniżenie kosztów energii i ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

System magazynowania

Fińska firma Wärtsilä zgodziła się dostarczyć do kopalni złota B2Gold system magazynowania energii o mocy 17 MW i pojemności 15 MWh w oparciu o platformę oprogramowania GEMS do monitorowania i optymalizacji mocy.

Platforma oprogramowania GEMS opiera się na sztucznej inteligencji i zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji w oparciu o dane prognozowane w czasie rzeczywistym, w tym w oparciu o zapotrzebowanie na obciążenie i warunki pogodowe. To pozwala na optymalne zarządzanie zasobami systemu i maksymalizację wydajności.Elektrownia słoneczna

Wielkoskalowy akumulator zostanie sparowany z elektrownią słoneczną o mocy 30 MW, która właśnie powstaje przy kopalni złota Fekola w Mali. System magazynowania pozwoli na zapewnienie niższego poziomu kosztów energii elektrycznej. Po zbadaniu warunków gruntowych i przewidywanych kosztów, B2Gold przeznaczył na projekt 38 mln dolarów.

Do realizacji zadań związanych z elektrownią słoneczną została wybrana firma BayWa – światowy dystrybutor i integrator sprzętu fotowoltaicznego oraz Suntrace – niezależny ekspert energii odnawialnej. Projekt przy kopalni złota prawdopodobnie zmniejszy zużycie ciężkiego oleju opałowego w kopalni o 13,1 miliona litrów rocznie.

Źródła: pv-magazine, b2gold.com

Redakcja GLOBEnergia