Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej (MOTIE) ogłosiło w ubiegłym tygodniu w komunikacie prasowym, że w kraju przybyło aż 1,64 GW mocy zainstalowanej, zaledwie w ciągu ostatnich 7 miesięcy! Łączna moc wszystkich instalacji opiewa na ponad 9,5 GW. Zdecydowaną większość, bo przeszło 90% z nich, stanowią systemy poniżej 1 MW.

Korea Południowa bije rekordy

2018 rok był dla Korei Południowej rokiem rekordowym. Do systemu została przyłączona moc o wartości 2,02 GW. Jeśli obecny trend się utrzyma, do końca 2019 kraj pobije swój kolejny rekord. W tym momencie łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych wynosi ponad 9,5 GW.

W poprzednich latach do systemu trafiały mniejsze, choć wciąż ogromne moce. W 2017 roku było to 1,3 GW, a w 2016 roku 889 MW. Warto nadmienić, że obecnie w Polsce całkowita moc pochodząca z paneli fotowoltaicznych wynosi 882,6 MW. Oznacza to, że tylko w przeciągu 2016 roku Korea Południowa dodała do systemu tyle ile obecnie znajduje się w całym polskim systemie. W tym momencie, Republika Korei ma przeszło 10 razy więcej mocy zainstalowanej z fotowoltaiki niż Polska.

Przekroczenie oczekiwań

Początkowe oczekiwania rządowe w kwestii dodanej mocy zainstalowanej w 2019 roku wynosiły 1632 MW. Już po upływie 7 miesięcy cel został przekroczony. Do końca roku zostało jeszcze sporo czasu, więc jest duża szansa, że Korea pobije swój rekord z 2018 roku i zainstaluje więcej niż 2,02 GW.

92,1% z dodanych w ciągu tego roku instalacji, czyli około 1,5 GW stanowią instalacje o mocy mniejszej niż 1 MW. Najwięcej instalacji zostało zamontowanych w prowincjach takich jak Jeonbuk, Jeonnam i Chungnam, a moce te wynosiły odpowiednio 17%, 18,3% i 14,0% całości.

MOTIE podkreśliło również, że jakość modułów słonecznych znacznie się poprawiła. W 2018 r. udział modułów fotowoltaicznych o sprawności ponad 18% stanowił zaledwie około 35%. W tym roku ich udział wzrósł do ponad 80%.

Cele

Korea Południowa planuje obecnie zainstalować 30,8 GW energii słonecznej do 2030 r . Ten ambitny cel ma zostać osiągnięty poprzez budowę gigantycznych farm fotowoltaicznych. Przykładami planowanych inwestycji jest pływająca farma słoneczna o mocy 2,1 GW oraz farma fotowoltaiczna o mocy 3 GW w Saemangeum u wybrzeży Morza Żółtego.
Korea Południowa ma już ponad 9,5 GW mocy zainstalowanej z fotowoltaiki. Tylko w tym roku przybyło 1,64 GW instalacji. Ponad 90% z nich, to systemy poniżej 1 MW.

Oznacza to, że w Korei Południowej jest zainstalowane ponad 10 razy więcej mocy niż w Polsce. Oczywiście Korea Południowa charakteryzuje się lepszymi warunkami nasłonecznienia niż Polska. Lepsze warunki na pewno wpływają na ciągły wzrost liczby instalacji. Mieszkańcy i przedsiębiorcy czują, że inwestycja im się opłaca. Dodatkowo, Korea Południowa jest krajem znacznie bogatszym niż Polska, co przekłada się na większe możliwości.

W Polsce roczna suma nasłonecznienia, wynosi średnio 990 kWh/m2. W Korei, jak możemy zaobserwować na poniższej mapie, jest to wartość bliższa 1500 kWh/m2.


I tak Polska osiągnęła ostatnio rekordowy przyrost mocy. Jeżeli taki stan rzeczy się utrzyma, na przełomie sierpnia i września zainstalowana moc z fotowoltaiki w Polsce przekroczy 1 GW. To oczywiście nie to samo co w Korei, ale mamy do czego dążyć.

źródło: pv-magazine.com

Redakcja GLOBEnergia