Koreański atom w Polsce. Wiemy, kiedy ruszy produkcja energii elektrycznej

Już w 2036 roku w polskiej sieci popłynie pierwsza energia z elektrowni jądrowej zbudowanej ze wsparciem Korei Południowej, najprawdopodobniej w Pątnowie – poinformował prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Podczas KoreaNight w Davos przedstawiciele rządu spotkali się z władzami Korei Południowej, którzy potwierdzili ważność partnerstwa jądrowego z Polską.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski poinformował, że produkcja energii elektrycznej w elektrowni jądrowej budowanej na bazie know-how Korei Południowej ruszy już w 2036 roku. Preferowaną lokalizacją jest Pątnów, ale pod uwagę brane są też inne lokalizacje, w niedalekim otoczeniu Pątnowa. Do końca 2022 roku został opracowany wstępny plan rozwoju elektrowni oraz założenia techniczne i finansowe projektu. Obecnie prowadzone są pogłębione analizy sejsmiczne i geologiczne.

Podczas dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego przedstawiciele rządu Polski i Korei Południowej spotkali się, by porozmawiać o dalszej współpracy. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził, że bezpieczeństwo energetyczne nabrało nowego wymiaru w związku z agresją Rosji na Ukrainę, a energetyka jądrowa jest jedną z odpowiedzi. Sasin wskazał, że „Pątnów jest tym miejscem, gdzie elektrownia jądrowa może powstać”.

Dzisiaj odbyło się moje bardzo owocne spotkanie z Ministrem Lee Chang-yang. Rozmawialiśmy o finansowaniu, o poziomach zaangażowania kapitałowego stron w ten projekt, mamy pewne oczekiwania kapitałowe w stosunku do strony Korei Południowej

powiedział Sasin

Polska obecnie rozwija też projekty SMR, czyli małych reaktorów jądrowych. Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała PAP, że prowadzi analizę wniosków o ocenę technologii SMR złożonych przez KGHM i Orlen w lipcu 2022 r. Prezes PAA wydaje opinię w ciągu 6 miesięcy, w sytuacjach skomplikowanych czas ten można wydłużyć do 9 miesięcy.

Spór z Amerykanami

Po ogłoszeniu współpracy Południowej Korei z Północą, Amerykanie złożyli pozew do sądu w związku z wykorzystaniem ich technologii jądrowej. Koncepcja technologiczna Korei Południowej bazuje w znacznej części na know-how USA. Minister Anna Moskwa pytana w Radiu Zet o budowę elektrowni atomowej w Polsce, przyznała, że „jest spór pomiędzy Amerykanami a Koreańczykami o prawa autorskie. - Amerykanie stawiają roszczenia. My zostawiliśmy im tę sprawę. Nie wycofamy się. Wierzymy, że dojdzie do rozsądnego dialogu – wyjaśniła.

Źródło: Radio Zet, PAP, własne, 

Zobacz również