Brakujące komponenty to nie jedyny problem. Okazuje się, że brakuje też pracowników. Jako środek do walki z wirusem władze Chin wprowadziły przedłużony urlop noworoczny. Święta zostały przedłużone w ośmiu prowincjach w tym także w kluczowych globalnych obszarach produkcyjnych, czyli w Jiangsu, Zhejiang, Guangdong i Anhui. Co więcej, pracownicy z zainfekowanych obszarów poddawani są kwarantannie trwającej dwa tygodnie.

Trudności produkcyjne

Firma inwestycyjna Roth Capital Partners przewiduje, że ceny energii słonecznej, w tym koszty modułów fotowoltaicznych, mogą wzrosnąć w najbliższym czasie z powodu wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach. Producenci już odczuwają spowodowany wirusem niedobór płytek krzemowych i szkła solarnego.

Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że pracownicy z obszarów dotkniętych epidemią zostali poddani kwarantannie przez 14 dni, uważa się, że wskaźniki wykorzystania fabryk we wszystkich branżach mogły spaść. Chociaż większość obiektów teoretycznie jest uruchomiona, prawdopodobnie nie działała przy 100% obsadzie.

Niektórzy chińscy producenci pod warunkiem anonimowości powiedzieli dla pv-magazine, że ich fabryki działają ostatnio bardzo wolno i nie spodziewają się powrotu do normalnej produkcji w najbliższej przyszłości.

Kolejnym problemem jest transport, który w wielu regionach został poważnie zakłócony.

Wydłużenie terminów

W związku z epidemią, Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (CPIA) wezwało rząd do przesunięcia terminów przyłączenia dużych projektów słonecznych. Opóźnienie zakończenia projektów może wpłynąć na wysokość otrzymanych dotacji.

W potrzebie rządowego wsparcia

Według doniesień, oczekuje się, że CPIA będzie starać się o wsparcie chińskiego rządu w miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według pv-tech, zastępca sekretarza CPIA, Liu Yiyang powiedział, że sektor energii słonecznej potrzebuje wsparcia, w tym być może nieoprocentowanych pożyczek. Mówi się, że CPIA szuka niezwłocznych informacji zwrotnych od członków na temat wpływu koronawirusa na sektor, gdyż firmy próbują wrócić do pracy po obchodach chińskiego Nowego Roku.

Od wybuchu wirusa zmarło około 360 osób, a w Chinach potwierdzono ponad 17 000 przypadków wirusa. Stany Zjednoczone jako pierwsze wprowadziły zakaz podróżowania do Chin. U nas Poczta Polska, zawiesiła przesyłki z Chin.

Nie będzie problemu z krzemem polikrystalicznym

Analityk Johannes Bernreuter twierdzi, że większość chińskiej zdolności produkcyjnej krzemu polikrystalicznego znajduje się w regionach oddalonych od centrum wybuchu koronawirusa. Zdaniem analityka, jest mało prawdopodobne, aby jego produkcja w Chinach ucierpiała w takim samym stopniu, jak płytki krzemowe i szkło solarne.

Źródła: pv-magazine, pv-tech

Redakcja GLOBEnergia