Firma Merck i jej partnerzy chcą promować wykorzystanie organicznych ogniw PV w oknach budynków. Merck pracuje nad projektem badawczym w Wielkiej Brytanii, wraz ze specjalistą BIPV (fotowoltaika zintegrowana z budynkiem) Polysolar oraz Centrum Innowacyjnych Metod CPI. 

 
Jak sugeruje tytuł innowacyjnego projektu, okna zostaną zaprojektowane tak, aby generować, jak również oszczędzać energię. Projekt pozwoli na przechodzenie światła do wnętrza budynku, a także produkcję energii elektrycznej. Zakłada on również minimalizację strat ciepła. Aby osiągnąć te cele, partnerzy projektu rozwijają ideę przezroczystego okna BIPV. Przez komercjalizację nowego typu okna, naukowcy mają nadzieję osiągnąć wyższą wydajność energetyczną, a także większą swobodę projektowania dla architektów. Mianowicie bez wsparcia ze strony architektów nie jest możliwe, aby odnieść sukces w projektowaniu systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem. Przezroczyste moduły słoneczne przeznaczone są do montażu w konwencjonalnych ramkach. Pozwoli to wykorzystać wiele okien do produkcji energii elektrycznej, w szczególności te wystawione na działanie promieni słonecznych. 
 
Brian Daniels, szef jednostki Zaawansowanych Technologii Biznesowych w Merck powiedział: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, mogąc uczestniczyć w tym ważnym projekcie. Jest to wyjątkowa okazja, aby rozwinąć komercyjne wykorzystanie szarych modułów organicznych i promować szersze wykorzystanie rozwiązań fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem.”
 
Demonstracja okna jako punkt startowy
Partnerzy opracowali już okno demonstracyjne, które generuje energię elektryczną i oparte jest na organicznej fotowoltaice. Według firmy, zoptymalizowana wersja półprzezroczystej szarej formuły lisicon (akronim dla:  LIthium Super Ionic CONductor), która została niedawno wprowadzona na rynek przez Merck, jest kluczowym elementem w tym projekcie. Formuła jest stale optymalizowana i pomoże ona w rozwijaniu technologii względem dojrzałości rynku, stwierdziła firma. Koszty instalacji, przezroczystość i żywotność demonstracyjnego okna OPV są porównywane do tych dla okien wykonanych z wysokiej jakości szkła, które są dostępnie obecne, ale okno firmy Merck wytwarza dodatkowo energię elektryczną, co jest niewątpliwym argumentem na korzyść projektu. 
 
Według Dava Barwicka, głównego naukowca w CPI, projekt ma na celu masową produkcję systemów OPV w sposób zrównoważony i efektywny finansowo: „Kiedy projekt będzie kompletny, będziemy w stanie zapewnić przemysłowi niezbędne dane, głównie na temat żywotności, wymiarów i parametrów cenowych, które będą konieczne do oceny szans sukcesu tej nowej technologii na rynku.”
 
Źródło: sunwindenergy.com