Kotły gazowe Viessmann w zakładzie karnym w Płocku

Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych

Zakład Karny w Płocku jest ogrzewany z sieci Fortum od sześciu lat. Nadal jednak korzystał z kotłowni koksowo-węglowej. Kotłownia stałopalna wytwarzała parę technologiczną na potrzeby pralni i kuchni.

Stosowany w niej rodzaj paliwa powodował, że nad więzieniem regularnie unosił się gęsty dym. Dzięki uruchomieniu nowej kotłowni przygotowanie posiłków dla osadzonych w zakładowej kuchni odbywa się szybciej, a pralnia może zwiększyć ilość wypranej odzieży. W związku z uruchomieniem nowej kotłowni gazowej została wyłączona z użytkowania kotłownia koksowo-węglowa, co przyczyniło się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście.

- Nie ma już tego dymu, możemy pochwalić się działająca od sierpnia nowoczesną kotłownią – mówił na uroczystości oficjalnego uruchomienia urządzeń dyrektor ZK Krzysztof Ziółkowski.

Otwarcie kotłowni (Źródło: Służba więzienna)

Dwa kotły gazowe zamiast kotła na węgiel i koks!

Zasilana gazem kotłownia ma dwa kotły gazowe Vitoplex 100 LS firmy Viessmann o mocy 460 kW każdy. Kotłownia kosztowała 750 tys. zł. Została sfinansowana ze środków Zakładu Karnego. Na podstawie pozwoleń wybudowano na terenie zakładu ok. 130 mb gazociągu, wykonano przyłącze gazowe oraz dostosowano pomieszczenie magazynowe na potrzeby kotłowni.

Konfiguracja dwóch kotłów gazowych pozwala na swobodne zasilanie w parę technologiczną, zapewniając tym samym rezerwowe źródło zasilania w przypadku wystąpienia awarii jednego z urządzeń. Para technologiczna wytwarzana w kotłowni jest wykorzystywana do zasilania urządzeń kuchennych oraz pralni zakładowej, która obsługuje dodatkowo Oddział Zewnętrzny w Płońsku.
Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Miasta szybko udało nam się uruchomić nowoczesną kotłownię – mówił w czasie uroczystego jej uruchomienia dyrektor Zakładu Karnego w Płocku płk Krzysztof Ziółkowski.

Vitoplex 100-LS – para to jego żywioł!

Kocioł Vitoplex (Źródło: Viessmann)

Kocioł parowy Vitoplex 100-LS to kompaktowy kocioł trójciągowy do wytwarzania pary niskociśnieniowej. Jego wydajność leży w zakresie od 0,26 do 2,2 t/h. Przestrzeń parowa znajduje się wewnątrz obudowy kotła. Kocioł przystosowany jest do spalania lekkiego oleju opałowego oraz gazu Obszerny płaszcz wodny i duże odstępy pomiędzy płomieniówkami zapewniają dobre krążenie wewnętrzne w kotle i niezawodne przekazywanie ciepła, gwarantujące wysokie bezpieczeństwo eksploatacji i długą żywotność kotła.Kocioł jest przystosowany do nadciśnienia 1 bar; ciśnienie robocze można ewentualnie obniżyć do wartości 0,5 bar.

Vitoplex 100-LS świetnie sobie radzi w przedziale niskiego ciśnienia pary. Jego moc daje się poznać szczególnie w zakładach szklarniowych i myjniach.

Przemyślane elementy konstrukcyjne sprawiają, że nawet przy gwałtownym odbiorze dużej ilości pary można skutecznie uniknąć wilgoci resztkowej w parze. Użytkownik ma zatem zapewnione stałe zaopatrzenie w parę niezmiennie wysokiej jakości.

Zdjęcie główne: Kotłownia w zakładzie karnym w Płocku (Źródło: Służba więzienna)

Zobacz również