„Ważne jest, aby właściciele instalacji fotowoltaicznej mogli zużywać na własne potrzeby jak największą ilość wytworzonej energii elektrycznej, co ma sens zarówno ekologiczny i ekonomiczny”,– wyjaśnia Martin Hackl, kierownik jednostki biznesowej Solar Energy w spółce Fronius International GmbH.

Już teraz rozwiązania firmy Fronius pozwalają w słoneczne miesiące nie tylko dobrze zapełnić magazyny energii dla gospodarstwa domowego, ale również naładować samochód elektryczny i wyprodukować ciepłą wodę z wykorzystaniem prądu z instalacji fotowoltaicznej.

Oszczędność energii elektrycznej i paliwa dzięki Fronius Ohmpilot

Rodzina Samwald z austriackiej miejscowości Steinbach od 2014 roku użytkuje instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kWp, która zaopatruje sześcioosobowe gospodarstwo domowe w energię elektryczną. To jednak nie wystarczyło głowie rodziny, Stefanowi Samwaldowi, w piwnicy znajduje się ponad 20-letni system ogrzewania olejowego, który pracował również latem w celu wytworzenia ciepłej wody użytkowej. Dlatego gospodarz dokupił regulator Fronius Ohmpilot. Nadmiar energii słonecznej jest odprowadzany bezpośrednio do elementu grzejnego w kotle.

falownik

Rodzina Samwald pokrywa w ten sposób całe zapotrzebowanie na ciepłą wodę od wiosny do jesieni, wykorzystując nadmiar energii słonecznej z własnego dachu. Na ten okres wysyła swój olejowy system grzewczy na wakacje. Chroni to instalację, wydłuża jej żywotność i zmniejsza zużycie paliwa: w 2017 roku Samwaldowie zaoszczędzili 430 litrów oleju opałowego i zastąpili go czystą energią słoneczną. W tym samym czasie ich udział we własnym zużyciu energii słonecznej wzrósł z 30 do ponad 60 procent, a w niektórych przypadkach nawet do 90 procent.

fronius

90% samowystarczalności dzięki ciepłej wodzie, magazynowaniu i e-mobilności

Rodzina Auer w Rieden również korzysta z zasobów know-how firmy Fronius w zakresie integracji sektorów. W jej przypadku Ohmpilot umożliwia nie tylko wytwarzanie ciepłej wody użytkowej przez energię słoneczną. System dachowy o mocy 16 kWp jest również wyposażony w Fronius Solar Battery i skrzynkę eCharge Wallbox do samochodu elektrycznego. Rodzina Auer może wykorzystywać zgromadzoną energię elektryczną po zachodzie słońca i w ten sposób znacznie zwiększyć własne zużycie energii. Dzięki temu systemowi Auerowie osiągają niezwykły stopień samowystarczalności w wysokości 90 procent. Zmniejsza to koszty energii elektrycznej i znacznie skraca okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

ładowanie pojazdu

Źródło: Fronius.com

Fronius Polska

Rozwiązania dla fotowoltaiki, inteligentne rozwiązania i zarządzanie energią