Kotły o większej mocy – co oferuje rynek?
Wakacje to dobry moment na przegląd kotłowni, renowacje i zupełne remonty. Co do zaoferowania ma producent kotłów WOLF? Razem z Product Managerem Dariuszem Zabrzyckim sprawdzamy wyróżniające się produkty.
Podziel się
Kotłownie gazowe średniej i większej mocy
Kocioł kondensacyjny CGB-2 38/55 to kompleksowe rozwiązanie dla tych, już większych zapotrzebowań na moc grzewczą. Cała automatyka jest taka sama dla wszystkich rodzajów kotłów. W urządzeniu należy zamontować moduł pogodowy BM-2 bądź moduł wyświetlacza AM, jako wyświetlacz kotłowy umożliwiający podgląd oraz edycję najważniejszych informacji w formie cyfrowej. AM jest potrzebny tylko wtedy, gdy BM-2 jest wykorzystywany jako panel zdalnego sterowania lub w połączeniu kaskadowym. Oba moduły umożliwiają wygodne sterowanie ogrzewaniem. Ponadto warto dodać, że moduł obsługowy BM-2 to centralny układ sterowania wszystkimi komponentami firmy WOLF. W kotle znajdują się także płyty HCM, do których można podłączyć dodatkowe czujniki np. czujnik ciepłej wody, czujnik sprzęgła czy termostat.
– Jeżeli chodzi o przewód spalinowy, to tutaj mamy 80/125. Kocioł jest dostarczany od razu z adapterem kominowym i króćcami pomiarowymi. W związku z tym wystarczy wykonać jedynie same podłączenia komina – wyjaśniał w trakcie Webinarowej Środy Dariusz Zabrzycki.
Kocioł ten posiada szeroki zakres modulacji, od około 17% mocy maksymalnej. Urządzenie może pracować na gazie ziemnym, jak i płynnym LPG. Dla LPG dolna moc kotła jest nieco wyższa – co ukazano w tabeli powyżej.
Kocioł jest wykonany ze standardowymi dwoma króćcami, na zasilanie i powrót. W przypadku ładowania ciepłej wody użytkowej należy zamontować dodatkowy zawór trójdrogowy, podpinany pod płytkę sterowniczą. Co ważne zawór musi być zasilany napięciem 230V.
Wymiennik ciepła w tym modelu został wykonany ze stali nierdzewnej. To nowość u tego producenta, bo pozostale modele posiadają wymienniki wykonane z alu-krzemu.
Wymiennik to pionowo nawinięta wężownica. Pionowy palnik omywa flamami płomienia wężownicę przez którą przepływa woda. Od dołu znajduje się potocznie nazywany “garnek”, czyli zawirowywacz spalin. Ma on za zadanie odbić część spalin. które jeszcze omyją wężownicę po zewnętrznej stronie. W ten sposób potencjał wymiennika zostaje wykorzystany maksymalnie.
– Kocioł ten posiada również w środku zabudowaną pompę obiegu grzewczego (już w standardzie) o wysokości podnoszenia 7,5 metra. Warto o tym wspomnieć, bo często urządzenia o mocy rzędu 50 kW spotykane na rynku nie mają tej pompy – zauważa Dariusz Zabrzycki.
Potrzeba łatwego serwisu? Sprawdź ten kocioł!
Kotły CGB-2 drugiego typoszeregu 68/75/100 mogą modulować w zakresie od około 15% we wszystkich trzech wariantach. Te modele również są dostarczane z adapterem kominowym, wyjście 110/160.
– Kocioł w bardzo łatwy sposób można przezbroić na gaz ziemny. Należy w tym celu zakupić zestaw przezbrojeniowy z kością parametryczną. Dzięki której możemy zmienić rodzaj gazu na gaz płynny. Kocioł w standardzie jest ustawiony na gaz ziemny – Dariusz Zabrzycki.
Co ciekawe, kotły te nie potrzebują od boku dostępu serwisowego, ponieważ cały serwis odbywa się od przodu bądź od góry urządzenia.
Co do wymiennika, w tym kotle został wykonany w nieco inny sposób. Mamy tutaj do czynienia z pionowymi lamelami. Brak tu pionowo nawiniętej wężownicy, tak jak to było w przypadku kotła 38/55 kW. Część wodna w wymienniku znajduje się między zewnętrzną stroną płaszcza, a lamelami.
– W tym przypadku wymiennik wykonano ze stopu alu-krzemu, dzięki czemu wymiana ciepła między częścią palnika, a częścią wodną wymiennika odbywa się w dużo sprawniejszy sposób. Alu-krzem ma dużo wyższą przewodność cieplną niż stal nierdzewna – tłumaczy ekspert.
Co do akcesoriów, ten kocioł nie posiada wbudowanej pompy kotłowej. W związku z czym należy zastosować gotową grupę kotłową. W jej skład wchodzi ozaworowanie z termometrami, manometr z zaworem bezpieczeństwa i pompa kotłowa, którą podpinamy pod specjalne złącze PWM, wyprowadzone w dolnej części kotła.
Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ