W ubiegłym tygodniu w Bible Fellowship Church w Walnutport cztery pompy ciepła zostału skradzione z parkingu. Pompy zostały czasowo przeniesione do zewnętrznego budynku na czas remontu dachu. To własnie stamtąd je skradziono.

4 skradzione jednostki

Przedmiotem kradzieży są 4 pompy ciepła. Jak powiedział pastor, są to komercyjne, całkiem duże jednostki marki York i Bryant.

Żona pastora Smitha relacjonuje, że widziała dużą ciężarówkę, opuszczającą posiadłość z urządzeniami. W rozmowie z szefem policji Walnutportem Peterem Waydą, wszystko co pastor i jego żona byli w stanie powiedzieć, to kolor ciężarówki nieznanej marki. Poszlaką może być rysopis kierowcy – biały mężczyzna  z czapką baseballową.

Policja rozmawiała już z kilkoma złomowiskami w okolicy, aby sprawdzić, czy ktoś próbował sprzedać urządzeń, ale nikt ich nie widział.

Na szczęście kościół wyposażony jest w dodatkowe źródło ciepła, aby w międzyczasie utrzymać budynek w odpowiedniej temperaturze.

Coraz częstsze kradzieże pomp ciepła

Okazuje się, że pompy ciepła cieszą się sporym zainteresowaniem wśród złodziei. Indianapolis – tutaj, w stolicy stanu Indiana, pod koniec stycznia 2017 odnotowano kilka kradzieży pomp ciepła z nowo budowanych domów. Domy, z których zniknęły jednostki zewnętrzne od powietrznych pomp ciepła należą do nowego, niezamieszkałego jeszcze osiedla.

David Kelly, który mieszka w pobliżu okradzionych budynków relacjonował, że w ciągu kilku dni okradziono z tych urządzeń cztery lub pięć domów. Ten fakt potwierdzały puste fundamenty, pozostałe po zdemontowanych jednostkach. Potencjalnego złodzieja zarejestrowały kamery monitoringu jednego z domów przy tej samej ulicy.

Straty były niemałe, ponieważ każda z tych pomp mogła kosztować 3-6 000 $.

Co więcej, taka sytuacja nie zdarzyła się pierwszy raz – nie był tym zdziwiony również sam deweloper, który postawił budynki. Rzecznik Arbor Homes, firmy budowlanej powiedział, że z 798 domów wybudowanych w 2017 roku, straty z powodu kradzieży wynosiły 200 000 $. Wśród kradzieży odnotowano również pompy ciepła.