Powstająca inwestycja będzie największą w województwie tak dużą grupą farm fotowoltaicznych. Jej planowana wartość to 20 milionów złotych. Farmy powstaną miedzy innymi w miejscowościach: Słupia Pacanowska, Rataje Karskie, Żabiec, Książnice, Karsy. Gmina Pacanów w najbliższym czasie stanie się świętokrzyskim centrum farm paneli fotowoltaicznych. Gmina wspiera inwestycje, stosując możliwie krótkie procedury uzgodnieniowe. W realizacji działań pomaga brak protestów mieszkańców.

źródło:pacanow

Pierwsza farma

Pierwsza farma fotowoltaiczna na terenie gminy Pacanów jest właśnie realizowana we wsi Sroczków przy drodze Pacanów-Oleśnica. Budowane tu panele fotowoltaiczne będą miały moc wytwórczą do 1 MW. Panele wraz z towarzyszącymi elementami infrastruktury związanymi z budową i eksploatacją zajmą cztery hektary gruntu. Inwestorem przedsięwzięcia jest konsorcjum firm: „Alseva Innowacje S.A” z Krakowa Anna Zagrajek i PZE PV Sp. z o.o. z Rataj Karskich Robert Zagrajek. Wartość inwestycji to około 3 mln złotych.

To dopiero początek!

Ta inwestycja to dopiero początek. W Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju już wydano warunki zabudowy dla 13 kolejnych firm. Farmy paneli fotowoltaicznych powstaną miedzy innymi w miejscowościach: Słupia Pacanowska, Rataje Karskie, Żabiec, Książnice, Karsy.

Jak informuje burmistrz Pacanowa Wiesław Skop, spośród tych 13 wydanych warunków zabudowy, cztery firmy już otrzymały pozwolenia na budowę i wkrótce przystąpią do inwestycji.

Cieszymy się, że tego typu farmy będą powstawać w najbliższych miesiącach i latach w naszej gminie. Mam nadzieję, że to przetrze ścieżki dla tego typu inwestycji, a ludzie zrozumieją, że to dla naszego społeczeństwa przyszłość -mówi burmistrz Wiesław Skop.

Widać, że w Gminie Pacanów, czas dla odnawialnych źródeł energii nadchodzi. Rolnicy, którzy zgodzili się na dzierżawę gruntów będą mieli możliwość uzyskania stałego dochodu. Wynika to z faktu, że tereny na których powstaną farmy, to gleby najgorszych klas V i VI, które są bardzo mało urodzajne i mało żyzne. Te gleby często nie nadają się pod żadne wartościowe uprawy, więc dobrze że zostaną wykorzystane do produkcji ekologicznej energii.

Co więcej, na tego typu ziemiach na ma problemu z lokowaniem farm, bo nie ma potrzeby przeprowadzania procedur związanych z przekwalifikowaniem ziemi, nie ma też dodatkowych opłat.

Widzę, że jest bardzo dobra współpraca firm inwestujących w farmy i właścicieli gruntów, nie ma większych protestów mieszkańców-mówi burmistrz Wiesław Skop.

Na razie w sprawie farm fotowoltaicznych protestowano tylko w jednej miejscowości – Grabowica. Mieszkańcy nie chcieli, by panele stanęły w centrum wsi.

Efekt ekologiczny

Dzięki działaniu tylko jednej farmy o powierzchni około czterech hektarów, rocznie do atmosfery nie trafi około 800 ton trujących gazów i pyłów, który są efektem spalanie węgla kamiennego używanego w tradycyjnym procesie wytwarzania energii elektrycznej. To pokazuje skalę korzyści jakie środowisko zyskuje dzięki takim farmom jak te powstające w gminie Pacanów. Teraz Pacanów to nie tylko miejsce, w którym można podkuć kozę, ale prawdziwe ekologiczne centrum!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z istniejącej już farmy w Sroczkowie.

źródło: echodnia.eu, ug.pacanow.pl

Redakcja GLOBEnergia