Kraków oraz gminy obwarzanka przeznaczyły 137 mln zł na likwidację 9,5 tys. kopciuchów

Kraków poczynił już znaczne postępy w działaniach na rzecz ochrony powietrza i likwidacji nieefektywnych kotłów. Efekty widać w szczególności w coraz lepszych wskaźnikach jakości powietrza. Gminy należące do tzw. obwarzanka krakowskiego stoją przed wyzwaniem likwidacji prawie 20 tys. kopciuchów. Konieczne jest przyspieszenie działań. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, od 1 stycznia 2023 roku do ogrzewania domu nie będzie można używać starego „kopciuch”, czyli nieefektywnego kotła na paliwo stałe. Za złamanie przepisów uchwały antysmogowej grozi kara od 500 zł do nawet 5 000 zł. 

W zakresie wymiany źródła ciepła pomocy mieszkańcom udzielają pracownicy gmin Metropolii Krakowskiej. Już od ponad pięciu lat prowadzą one aktywne działania w tym zakresie. Do tej pory gminy łącznie na likwidację najbardziej zanieczyszczających źródeł ogrzewania przeznaczyły prawie 137 mln zł. Udało się za to zlikwidować 9,5 tys. pieców węglowych, a kolejne 5 tys. zostanie wymienionych w najbliższym czasie. Szczegółowe dane przedstawia poniższa grafika.

Źródło: Urząd Miasta Kraków

Do wymiany pozostało 20 tys. kopciuchów

Obecny sezon grzewczy pokazał, że Kraków pomimo likwidacji dużej ilości kopciuchów, w dalszym ciągu odnotowuje przekroczone wskaźniki smogowe, z tym że zanieczyszczenia pochodzą z gmin ościennych. Wciąż pozostaje do wymiany niecałe 20 tys. nieekologicznych źródeł ciepła. Dlatego na terenie Metropolii działa 57 ekodoradców, którzy pomagają mieszkańcom w pozyskaniu dotacji na wymianę starego kotła lub na termomodernizację budynku.

Oprócz klasy kotła, ważna jest również jakość paliwa. Sprawdzana jest ona podczas kontroli prowadzonych przez gminy. Na terenie Metropolii Krakowskiej przeprowadzono już ponad 15 tys. takich kontroli.

Dla mieszkańców tzw. obwarzanka krakowskiego i całego regionu to już ostatnia wiosna i lato przed wejściem w życie przepisów uchwały antysmogowej. Gminy Metropolii Krakowskiej wciąż dysponują środkami na wymianę bezklasowych pieców. O zintensyfikowanie działań w tym zakresie apelował wielokrotnie prezydent Jacek Majchrowski.

Kluczowe są zapisy uchwały antysmogowej

Pierwsza w Polsce uchwała antysmogowa została przyjęta dla Krakowa 15 stycznia 2016 roku i wprowadziła zakaz palenia węglem i drewnem na terenie całego miasta od 1 września 2019 r. To przełomowe rozwiązanie prawne było możliwe dzięki działaniom Krakowskiego Alarmu Smogowego, którego aktywiści zabiegali o jej wprowadzenie. Rok później, 23 stycznia 2017 roku po kampanii działaczy antysmogowych udało się doprowadzić do przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Od tego czasu aż 13 kolejnych województw przyjęło własne uchwały wzorując się na zapisach przyjętych w Małopolsce.

Uchwała zakłada, że wszystkie pozaklasowe kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3., muszą zostać zlikwidowane do końca 2022 roku. Osobom, które nie dostosują się do tych przepisów będzie groził mandat do 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł.

Źródło: UM Kraków

Zobacz również