Jeszcze w marcu zostanie uruchomiona linia autobusowa obsługiwana elektrycznymi pojazdami. Pod koniec bieżącego miesiąca autobusy wyjadą na trasę – zapowiedział Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa ds. infrastruktury.

Do tej pory przeprowadzano w Krakowie testy na autobusach elektrycznych różnych producentów, a jak informuje zastępca prezydenta, w Krakowie już są dwa elektryczne autobusy i stacjonują obecnie na terenie zajezdni wola Duchacka. – Czekamy jeszcze na dwa autobusy, które dotrą do Krakowa w przeciągu kilku dni – dodaje Tadeusz Trzmiel. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zawiera umowy leasingowe. W ramach kontraktu wybudowane będą również stacje do ładowania. – Będzie to maksymalnie pięć autobusów. Mamy pewien problem technologiczny. Każdy autobus jest z innej firmy i musimy przystosować zaplecze technologiczne – dodaje.
 
Z informacji portalu loveKraków.pl wynika, że pierwsza w Polsce linia autobusów elektrycznych zacznie funkcjonować od poniedziałku 24 marca. – Autobusy będą na pewno jeździć w trzeciej dekadzie marca. Najprawdopodobniej po 20 marca będzie już wszystko dograne i będziemy mogli się pochwalić, że to w Krakowie funkcjonuje pierwsza elektryczna linia autobusowa w Polsce – przyznaje wiceprezydent.

Jak dotąd brak informacji potwierdzających która z lini mpk będzie obsługiwana przez pojazdy elektryczne. Na której linii autobusowej pojawią się pojazdy elektryczne? – Jeszcze nie mogę tego zdradzić. Możliwe, że część trasy będzie przebiegać przez Stare Miasto. To przyczyni się do poprawy stanu powietrza oraz ochrony zabytków wokół pierwszej obwodnicy – informuje Tadeusz Trzmiel.

Źródło: LoveKrakow.pl