Kraków uruchamia dotacje do fotowoltaiki przed likwidacją systemu opustów

Władze Miasta Krakowa poinformowały, że ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie przydomowych instalacji OZE tj. montażu pomp ciepła, kolektorów słonecznych lub instalacji fotowoltaicznych. Jest to odpowiedź na plany likwidacji systemu opustów. Wnioski można składać od teraz do 17 grudnia!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

2 grudnia w trakcie posiedzenia Sejmu odbyło się głosowanie nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o OZE, likwidującym system opustów. Senat zawetował ustawę, natomiast Sejm przegłosował odrzucenie uchwały Senatu. W efekcie, przed wejściem w życie noweli ustawy o OZE dzieli nas tylko podpis Prezydenta. Rynek fotowoltaiki w Polsce czeka rewolucja oznaczająca wprowadzenie systemu net-billingu w miejsce systemu opustów. Jak będzie wyglądało rozliczenie prosumentów od kwietnia 2022 roku? Przeczytasz w naszym PRZEWODNIKU.

Jak czytamy na stronie Miasta Kraków, magistrat w związku z decyzją o zmianie systemu rozliczeń zdecydował się na uruchomienie nowego naboru w Programie Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Wnioski o udzielenie dotacji można składać od 6 do 17 grudnia, natomiast realizacja zadań musi odbyć się w 2022 roku.

- Chcemy w ten sposób umożliwić mieszkańcom rozliczenie inwestycji na korzystniejszych warunkach, przed możliwym wejściem w życie nowelizacji - wyjaśnia Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK.

Kraków oferuje dofinansowanie do montażu pomp ciepła, kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych w budynkach lub lokalach mieszkalnych lub nieruchomościach lokalowych zlokalizowanych na terenie Krakowa, w których nie jest zarejestrowana działalność gospodarcza przedsiębiorcy lub siedziba przedsiębiorcy lub prowadzona działalność gospodarcza przedsiębiorcy - informuje magistrat. 

Dofinansowanie pokryje 60 proc. kosztów inwestycji

Okazuje się, że warunki dofinansowania są bardzo atrakcyjne w porównaniu do innych dostępnych programów jak np. Mój Prąd (do 3 tys. dofinansowania). Wysokość dotacji w krakowskim programie wynosi maksymalnie do 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć kwoty 18 tys. zł przy zakupie i montażu powietrznej pompy ciepła, 33 tys. zł przy gruntowej pompy ciepła, 7,5 tys. zł przy instalacji kolektorów słonecznych oraz 15 tys. zł w przypadku zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

W przypadku chęci ubiegania się o dotację na więcej niż jedną instalację odnawialnego źródła energii, należy złożyć odrębne wnioski wraz z wymaganymi załącznikami. Decyduje kolejność złożonych wniosków (data wpływu). Wnioski ze względu na pandemię są przyjmowane w wersji papierowej w Krakowskim Centrum Doradztwa Energetycznego przy Rynku Podgórskim 1 (pok. 8), pocztą tradycyjną lub elektronicznie.

Źródło: Urząd Miasta Kraków

Zobacz również