Kredyt wyrównujący rachunki za gaz – ślepa uliczka czy rozwiązanie problemu?
Gospodarstwa domowe zmagają się obecnie z wysokimi cenami ogrzewania, płacąc rachunki uderzające w budżety domowe. Mimo zamrożenia cen gazu, problem dotyczy również domów, w których zainstalowany jest kocioł gazowy. Jeden z banków oferuje kredyt, który umożliwia wyrównanie opłat za gaz do stałego poziomu w ciągu roku. Jak to działa?

Podziel się
Właściciele domów z kotłami gazowymi zmagają się z wysokimi cenami za ogrzewanie. O ile w sezonie letnim miesięczne rachunki spadają do minimalnego poziomu, to ich wzrosty są kilkukrotne w trakcie sezonu grzewczego. Nierzadko gospodarstwa domowe gromadzą środki latem, by opłacić rachunki za gaz zimą. Jeden z banków poinformował, że klienci mogą korzystać z nowej oferty kredytu. Umożliwia on wyrównanie opłat za gaz do stałego poziomu w ciągu roku, „co jest szczególnie ważne dla zarządzania budżetem domowym w sezonie grzewczym” – czytamy w komunikacie.
Kredyt ma przyjąć formę „subskrypcji”, coraz popularniejszy model finansowania podstawowych usług codziennych. Z konta osoby korzystającej z tej opcji bank co miesiąc pobierze ustaloną stałą kwotę. Ostatnia spłata będzie ratą wyrównawczą. Kwotę kredytu oraz wysokość stałej miesięcznej spłaty bank ustali m.in. na podstawie faktur za gaz z ostatnich 12 miesięcy. Całkowita kwota darmowego (oprocentowanie 0 proc.) kredytu może wynieść maksymalnie 6500 zł.
Na koniec trwania umowy darmowego kredytu bank porównuje wysokość zapłaconych faktur z pobranymi w trakcie okresu kredytowania stałymi spłatami i sprawdzi, czy pojawiła się różnica w postaci nadpłaty lub niedopłaty.
Nie lepiej oszczędzać lub zainwestować w termomodernizację lub wymianę kotła?
Pomysł opłat za ciepło w formie subskrypcji wydaje się ciekawym rozwiązaniem, jednak w ostatecznym rozrachunku odbiorca w skali roku musi i tak zapłacić pełną kwotę za gaz, który spalił. Na rynku potrzebne są narzędzia, ale zachęcające gospodarstwa domowe do oszczędności i inwestycji np. w termomodernizację domu lub wymianę kotła na bardziej efektywne. Tylko takie przedsięwzięcia przyniosą realne oszczędności, ale i „ulgę” dla budżetu domowego.
Obecnie gospodarstwa domowe mogą skorzystać z szeregu dotacji finansowych, które w znacznej części pokryją koszty inwestycji. Są to programy takie jak Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie, Mój Prąd, Moje Ciepło, a także programy związane z efektywnością energetyczną, np. Renowacja z gwarancją oszczędności EPC.
Rozłożenie opłat w ciągu roku nie likwiduje problemu drogich opłat za ogrzewanie gazowe zimą. Według stanu na 17 stycznia 2023 r., do CEEB złożono deklaracje, z których wynika, że ciepło zapewnia gaz w 23,79 proc. Oznacza to, że z rachunkami za drogi gaz w dobie kryzysu energetycznego zmaga się blisko co 4. właściciel budynków.
Źródło: VeloBank, własne