Rozwój Internetu niesamowicie wpłynął na wszystkie branże biznesowe. Globalny dostęp do informacji i możliwość szybkiej ich wymiany zmieniła oblicze wielu przedsiębiorstw. Jednym z ciekawszych zjawisk jest utworzenie wirtualnych walut, które na równi ze zwykłymi mogą posłużyć do nabywania dóbr.  W Australii firma Power Ledger stworzyła wirtualną walutę opartą na BitCoinie, której celem jest ułatwienie handlu nadwyżkami energii wyprodukowanej z fotowoltaiki.

 

Solarny BitCoin – czy ułatwi handel energią?

Kryptowaluty są nadal w dużej mierze eksperymentalnym rozwiązaniem. Nad zdecentralizowanym charakterem np. BitCoina nie ma nadzoru żaden urząd czy instytucja. Ponadto w wielu krajach operacje przeprowadzane przy ich użyciu nie mają nadanego konkretnego statusu prawnego.

źródło: PowerLedger

źródło: PowerLedger

 

Jak donosi Bloomberg News, w Australii powstała specyficzna wirtualna waluta wzorowana na BitCoinie, która ma ułatwić handel nadwyżkami energii wyprodukowanej przy użyciu fotowoltaiki. Twórcą całego pomysłu jest Power Ledger, firma zajmująca się obrotem energią na zasadzie P2P w  blockchain, czyli systemie handlowym opartym o działanie Internetu. Wygenerowany prąd elektryczny będzie sprzedawany za jego pomocą innym użytkownikom sieci bez udziału pośredników. Wzorowana na BitCoinie waluta nazywa się Power Token. Na rynek wrzucono 100 milionów takich tokenów, każdy o obecnej wartości 8,8 centa amerykańskiego. Rozchodzą się błyskawicznie – od poniedziałku sprzedano już 57% ze stu milionów takich jednostek. Ponadto, nie jest możliwy zakup waluty za więcej niż 25 tysięcy dolarów, co ma utrudnić działania zmierzające do zdominowania rynku przez pojedynczych nabywców.

źródło: Power Ledger

Rozwiązanie dla ożywienia rynku fotowoltaiki – zwłaszcza generacji rozproszonej

Ponad 90% fotowoltaiki Australii to przydomowe systemy małej mocy. Uruchomienie waluty tego typu może ekstremalnie pobudzić rynek, zwiększając popyt na takie instalacje jak i ich opłacalność. Z drugiej strony, brak nadzoru nad wirtualną wartością nadaje jej nieprzewidywalny charakter. Biorąc pod uwagę, jak szybko rozchodzą się obecne tokeny, bardzo prawdopodobne jest, że ich wartość szybko wzrośnie. Tak też było z BitCoinem, który początkowo liczony w centach, obecnie warty jest kilka tysięcy dolarów. Jeżeli całe doświadczenie okaże się sukcesem, może przynieść duże usprawnienie w handlu energią generowaną z ogniw fotowoltaicznych jak i podwyższyć jego opłacalność.

 

Źródło: Power Ledger, ICO Magazine 

Redakcja GLOBEnergia