Kryzys energetyczny napędza rynek OZE. Ponad 90% nowych mocy OZE to wiatr i słońce

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wskazuje w najnowszym raporcie „Renewables 2022”, że globalny kryzys energetyczny w sposób gwałtowny przyspieszył inwestycje w OZE. Moc bezemisyjnych źródeł energii podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat. Największym źródłem OZE będzie fotowoltaika.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Rozwój sektora OZE uległ przyspieszeniu, gdyż kraje starają się wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz obniżyć ceny energii elektrycznej. Ten trend pozwoli nie tylko wyprzedzić węgiel jako największe źródło wytwarzania energii elektrycznej, ale jednocześnie pomoże utrzymać skuteczność działań na ścieżce ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 °C rocznie.

Globalna moc OZE wzrośnie o 2400 GW

Wojna na Ukrainie zmotywowała kraje do inwestycji w szczególności w energetykę słoneczną i wiatrową. IEA oczekuje, że w latach 2022-2027 globalna moc instalacji OZE wzrośnie o 2400 GW, czyli o tyle, ile wynosi cała dzisiejsza moc zainstalowana w sektorze energetycznym Chin. Wzrost mocy przyspieszy o 30 proc. w porównaniu do scenariuszy analizowanych w roku ubiegłym. Eksperci prognozują, że na skutek kryzysu, OZE będą odpowiadać za ponad 90 proc. globalnych inwestycji w ciągu najbliższych pięciu lat. OZE mogą stać się największym źródłem energii elektrycznej na świecie już na początku 2025 roku.

W ciągu najbliższych pięciu lat świat ma dodać tyle energii odnawialnej, ile w ciągu ostatnich 20 lat.

Powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol

Dodaje, że jest to wyraźny przykład tego, jak obecny kryzys energetyczny może być historycznym punktem zwrotnym w kierunku czystszego i bardziej bezpiecznego systemu energetycznego.

Przewiduje się, że ilość mocy dodanej w europejskim sektorze OZE w okresie 2022-27 będzie dwukrotnie wyższa niż w ciągu ostatnich pięciu lat. Inwestycje są napędzane obawami o bezpieczeństwo energetyczne oraz ambicjami klimatycznymi. Postęp byłby jeszcze szybszy, gdyby państwa członkowskie UE szybko wdrożyły szereg polityk, w tym usprawniły i skróciły terminy wydawania pozwoleń, ulepszyły projekty aukcji i zapewniły lepszą widoczność harmonogramów aukcji, a także ulepszyły systemy zachęt w celu wsparcia rozwoju dachowych instalacji słonecznych.

Światowy rynek OZE będzie napędzany przez inwestycje w Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz Indiach. Oczekuje się, że latach 2022-2027 Chiny będą odpowiedzialne za prawie połowę nowych mocy OZE instalowanych w skali globalnej. Tymczasem amerykańska ustawa o redukcji inflacji zapewniła nowe wsparcie dla ekspansji OZE w Stanach Zjednoczonych.

Fotowoltaika będzie największym źródeł OZE

Globalna moc fotowoltaiczna ma niemal potroić się w okresie 2022-2027, przewyższając węgiel i stając się największym źródłem energii pod względem mocy energetycznej na świecie. Raport prognozuje również przyspieszenie instalacji modułów słonecznych na dachach budynków mieszkalnych i komercyjnych, które pomagają konsumentom zmniejszyć rachunki za energię.

Globalna moc elektrowni wiatrowych niemal podwoi się w okresie objętym prognozą, przy czym projekty morskie (offshore wind) będą odpowiadać za jedną piątą wzrostu. Wiatr i słońce będą stanowić łącznie ponad 90 proc. mocy energii odnawialnej, która zostanie dodana w ciągu najbliższych pięciu lat.

Dywersyfikacja w łańcuchach dostaw

Raport dostrzega pojawiające się oznaki dywersyfikacji w globalnych łańcuchach dostaw PV, przy czym oczekuje się, że nowe polityki w Stanach Zjednoczonych i Indiach zwiększą inwestycje w produkcję komponentów aż o 25 mld dolarów w okresie 2022-2027. Podczas gdy Chiny pozostają dominującym graczem, ich udział w globalnej zdolności produkcyjnej może zmniejszyć się z 90 proc. obecnie do 75 proc. do 2027 roku – szacuje IEA.

Oczywiście, rynek OZE, tak jak inne branże, zmaga się z wieloma problemami. Wyznaczone ambitne plany wymagają wysiłków na rzecz rozwiązania problemów związanych z łańcuchem dostaw, rozbudową sieci i wykorzystania większej ilości usług elastyczności w celu bezpiecznego zarządzania pogodozależną produkcją energii z OZE.

Źródło: Międzynarodowa Agencja Energetyczna

Zobacz również