Naukowcy z Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems podali, że technologia nad którą pracowali od ponad trzech lat przyniosła zaskakujące efekty. 

 

 
Technologia TOPCon, czyli Tunnel Oxide Passivated Contact zawiera ultracienkie tunele w warstwie krzemu. To rozwiązanie znacznie podnosi wydajność i generuje bardzo niski opór podczas transportu energii. Jeszcze dwa lata temu, jak pierwszy raz wspomniano o tej technologii, podejrzewano że może ona podnieść wydajność ogniw krzemowych do 24%. 
 
Dzisiaj dowiadujemy się, że wydajność ogniw stworzonych w oparciu o tę technologię przewyższyła oczekiwania naukowców. Laboratoryjne ogniwo uzyskało sprawność 25.1% i tym samym ustanowiło rekord świata. 
 
W przeciwieństwie do innych ogniw słonecznych, ogniwo wykonane w technologii TOPcon posiada metalowe styki zarówno na przedniej i tylnej strony w celu zwiększenia wydajności i uproszczenia procesu produkcji. 
 
Naukowcy z Instytutu Fraunhofer’a wyjaśniając ideę tworzenia tunelów w warstwie krzemu twierdzą, że dzięki nim ładunki mają większą szansę na przemieszczanie się.  Grubość warstwy pośredniej jest ograniczona do jednego lub dwóch nanometrów.
 
Obecnie naukowcy porównują wyniki badań technologii TOPCon z bardzo obiecującą jak do tej pory technologią PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), która pozwala uzyskać wydajność 21,7%. Technologia PERC jest już powszechnie znana i wydajność 21,7% została uzyskana w ogniwach produkowanych na skalę przemysłową. Dzięki temu, że wydajność jest wysoka a koszt produkcji atrakcyjny kilka producentów modułów PV rozważa produkcję modułów z wykorzystaniem ogniw wykonanych właśnie w technologii PERC. 
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: PV-magazine