Kształty modułów PV ograniczone jedynie wyobraźnią? Francuzi i ich pomysł na organiczne ogniwa!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Francusko - niemiecki duet kandydatem na światowego lidera

Moduły OPV o “dowolnej formie” są owocem współpracy firmy Armor i Opvius. W roku 2019 dział Armor Beautiful Light przejął niemiecki Opvius, z siedzibą w Norymberdze oraz zakładem produkcyjnym w Kitzingen. Efektem przejęcia jest nowy, bardzo ciekawy produkt.

Zespół z La Chevrolière we Francji odpowiada za produkcję organicznej powłoki ASCA oraz powlekanie nią modułów o pełnej szerokości. Niemiecki zespół pozwala na wdrożenie rozwiązań produkcyjnych, w postaci laserowej strukturyzacji paneli OPV (organicznej technologii fotowoltaicznej).

Źródło: ASCA.com

Firma ma szansę stać się światowym liderem na rynku w produkcji elastycznej folii PV o “swobodnych formach”. Armor wyróżnia się dużą zdolnością produkcyjną w tej technologii. Francuzi obecnie są w stanie w ciągu roku wyprodukować 1 milion m2 modułów w zamówionym, dowolnym kształcie. Natomiast Opvius posiada ogromne doświadczenie i wiedzę specjalistyczną co integracji ogniw w rzeczywistych zastosowaniach. Czy to produkt przyszłości?

Czym charakteryzują się organiczne folie fotowoltaiczne?

Organiczny film ASCA to innowacyjna struktura stworzona przez Armor Beautiful Light. Została wykonana ze związków półprzewodnikowych na bazie polimerów organicznych. Składa się z cienkich warstw atramentu osadzonych w procesie powlekania, który stosuje się w przypadku cienkich i elastycznych folii.

Pierwszą cechą, która określa film ASCA jest elastyczność. Producent podaje, że ASCA można zwinąć co najmniej 50 000 razy, nie tracąc przy tym na wydajności. Waga, jaką osiąga arkusz folii organicznej o formacie kartki A4, to zaledwie 30g. Zatem jest to materiał bardzo lekki.
Ponadto moduły fotowoltaiczne ASCA mogą działać przy niższych poziomach natężenia światła niż inne technologie. Przykładowo do uruchomienia takiego modułu wystarczy 200 lx. Co więcej - niektóre instalacje są w stanie wykorzystywać sztuczne oświetlenie. Dzięki temu znajdą też zastosowanie wewnątrz.

W kontekście klasycznych ogniw fotowoltaicznych i problemu z ich nagrzewaniem, Armor podaje, że temperatura nie wpływa na wydajność produktu.

Do tej pory jednak firma nie podała konkretnych parametrów modułu ASCA.

Gdzie moduł ASCA znajdzie potencjalne zastosowanie?

Rozpoczynając produkcję modułów fotowoltaicznych o “dowolnej formie” przed sektorem energetyki słonecznej tworzy wiele nowych perspektyw. Okazuje się, że jedynym ograniczeniem staje się ludzka wyobraźnia, a nie technologia.

Armor twierdzi, że dzięki wprowadzeniu technologii “swobodnej formy” możliwości wykorzystania folii fotowoltaicznej ASCA zwiększają się dziesięciokrotnie. Technologia ta w szczególności może zostać zaadaptowana przez architektów i projektantów w innowacyjnym budownictwie.
Produkt firmy Armor, dzięki swoim właściwościom, świetnie dopasuje się do środowiska miejskiego. Będzie doskonałym rozwiązaniem stosowanym w projektach Smart City.

Źródło: ASCA.com

Folie słoneczne mogą również stać się alternatywą dla klasycznego napędu w transporcie. Łatwo jest je dopasować do wszystkich rodzajów pojazdów, co mogłoby uczynić je z czasem samowystarczalnymi.

Producent również proponuje wiele innych, równie ciekawych opcji zastosowania swojej technologii. Jedną z nich jest użycie folii ASCA jako czujnik, wykorzystując jej wysoką wrażliwość na światło. Film słoneczny może odbierać informacje dostarczane przez światło, na przykład w celu wykrycia poziomu oświetlenia, ruchów lub śledzenia geograficznego.

Źródła:
pv-magazine.com, armor-group.com,  opvius.com, en.asca.com

Zdjęcie główne: en.asca.com

Zobacz również