Kto będzie mógł złożyć wniosek w Czystym Powietrzu już 12 grudnia?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił na swojej stronie internetowej, że już 12 grudnia uruchomi nabór do specjalnego wariantu programu Czyste Powietrze dla mieszkańców terenów zalewowych. Czym dokładnie będzie ta inicjatywa?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Nabór do wariantu Czystego Powietrza dla powodzian rusza 12 grudnia. Program będzie wspierać mieszkańców czterech województw dotkniętych powodzią – dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego.
  • Budżet programu wynosi 300 mln zł, a procedura wnioskowania zostanie uproszczona, aby umożliwić szybsze przyznanie dotacji na termomodernizację domów.
  • Główna wersja programu Czyste Powietrze powróci 31 marca 2025 roku, a kwalifikowalność kosztów będzie obejmować okres od 28 maja 2024 roku.

Dużo się dzieje wokół Czystego Powietrza – zawieszenie naboru i pomoc dla powodzian

W ostatnim czasie nie brak nowych informacji na temat programu Czyste Powietrze. Przede wszystkim tydzień temu (czwartek, 28 listopada) nabór nowych wniosków do programu został zawieszony. Powodem jest potrzeba gruntownych reform w programie, które mają zostać przeprowadzone w nadchodzących miesiącach. NFOŚiGW zdążył już ogłosić, że wznowienie naboru nastąpi 31 marca 2025 roku. Do tego czasu ma nastąpić, jak mówią przedstawiciele Funduszu, “remont” programu, obejmujący m. in. wprowadzenie kwot maksymalnych na poszczególne towary i usługi, większe kontrole realizowanych przedsięwzięć czy wprowadzenie systemu operatorów. Wszystkie złożone przed 28 listopada wnioski będą rozpatrywane, a środki które obejmują, będą wypłacone.

Zawieszenie naboru w Czystym Powietrzu nieco przyćmiło inną informację ogłoszoną przez NFOŚiGW 28 listopada – uruchomienie specjalnego wariantu programu, przeznaczonego dla osób poszkodowanych w wyniku tegorocznej powodzi. Jak zapowiadali wówczas przedstawiciele programu, nabór do tej inicjatywy ma ruszyć jeszcze w grudniu.

Fundusz podkreślał jednocześnie, że choć program dla powodzian realizowany jest w ramach Czystego Powietrza, to stanowi odrębny projekt, który będzie działał na nieco innych zasadach. Nabór do “zwykłego” Czystego Powietrza faktycznie ma ruszyć w ostatni dzień marca przyszłego roku. Ogłoszone na grudzień “Czyste Powietrze dla powodzian” to osobna inicjatywa z osobnym naborem.

Znamy datę rozpoczęcia naboru do “Czystego Powietrza dla powodzian”

We wczorajszym komunikacie NFOŚiGW poznaliśmy datę, od której wnioski w ramach tego wariantu mają być przyjmowane. Nabór ma ruszyć już 12 grudnia, a więc w środę w przyszłym tygodniu. Jako że poznaliśmy czas, od którego osoby poszkodowane powodzią będą mogły wnioskować o wsparcie, pora przyjrzeć się temu, co już wiemy o programie.

W przeciągu ostatnich kilku dni poznaliśmy budżety inicjatywy. Ten wynosi 300 mln złotych. Środki te mają być przeznaczone na termomodernizację domów w czterech województwach dotkniętych klęską powodzi we wrześniu: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim.

Program dla powodzian ma mieć uproszczoną i skróconą procedurę wnioskowania. Dzięki temu beneficjenci będą mogli szybko i sprawnie otrzymać dotację, co pozwoli na jak najszybsze usunięcie skutków powodzi. Niestety na ten moment nie znamy dokładnych warunków programu, takich jak ewentualne progi dochodowe, kwoty dopłat czy dokładne usługi lub towary, na które będzie można przeznaczyć środki.

Podstawowa wersja Czystego Powietrza ma powrócić już 31 marca 2025 roku. Zgodnie z deklaracją NFOŚiGW po wznowieniu programu okres kwalifikowalności kosztów będzie obowiązywał od 28 maja 2024 roku. “Takie działanie ma umożliwić składanie wniosków osobom, które nie zrobiły tego przed 28.11.2024 r., a zrealizowały inwestycję. Dodatkowo osoby, które rozpoczną prace nad inwestycjami w najbliższym czasie będą objęte tym okresem kwalifikowalności” – czytamy na stronie Funduszu.

Źródło: NFOŚiGW

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia