Jest szansa, że ustawa dotycząca rekompensat podwyżek cen prądu będzie gotowa w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin obiecywał, że gospodarstwa domowe i tym samym prywatni odbiorcy nie odczują podwyżek cen prądu. Okazuje się, że jednak nie wszyscy. Na rekompensaty mogą liczyć tylko ci odbiorcy indywidualni, którzy nie przekroczą pierwszego progu podatkowego.

Pierwszy próg podatkowy przeznaczony jest dla podatników, których dochody w danym roku podatkowym nie były wyższe niż 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązuje już drugi próg podatkowy. Osoby z drugiego progu podatkowego nie będą mogły liczyć na rekompensaty cen energii i będą musiały zapłacić pełny rachunek.

Ustawa dotycząca rekompensat podwyżek cen prądu powinna być gotowa w ciągu ok. dwóch tygodni. Rekompensaty otrzymają odbiorcy indywidualni, których dochody zamkną się w pierwszym progu podatkowym – mówił Wicepremier Jacek Sasin w Polsat News

Resort przygotowuje ustawę rekompensującą wzrost cen energii. Koncepcja była przygotowana w starym roku, a teraz dopracowywane są szczegóły.

Dzięki propozycji systemu rekompensat, Polacy nie zapłacą więcej za prąd. W toku prac nad ustawą musieliśmy uwzględnić uwarunkowania europejskie, by uniknąć zarzutów o stosowanie nielegalnej pomocy publicznej – mówił Wicepremier Jacek Sasin w Polsat News

Rekompensaty będą mogły być wypłacone wtedy, kiedy resort będzie konkretnie wiedział ile gospodarstwo domowe dopłaciło do cen obowiązujących w poprzednim roku. Rekompensata za wzrost cen energii będzie wypłacana w całości, czyli gospodarstwo otrzyma dokładnie tyle ile dopłaciło.

Rekompensaty dla przedsiębiorców

Dla małych i średnich przedsiębiorstw rekompensaty nie są przewidziane. Na rekompensaty będzie mógł jednak liczyć przemysł energochłonny.

Niestety nie mamy możliwości rekompensowania podwyżek firmom poza sektorem energochłonnym, który mógłby ich nie udźwignąć. Komisja Europejska zakwestionowała zeszłoroczne rozwiązania dotyczące pozostałych przedsiębiorców – mówił Wicepremier Jacek Sasin w Polsat News

Warto przypomnieć, że ustawa o rekompensatach dla branż energochłonnych weszła w życie 29 sierpnia 2019 roku. W jej skutek około 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza jest uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Przedsiębiorcy za 2019 rok otrzymają rekompensaty w październiku/ listopadzie 2020 roku. Będzie je wypłacał BGK.

Polska na tle innych krajów

Jak nietrudno się domyślić, prąd drożeje nie tylko w Polsce. Jak wyglądamy na tle innych krajów?

Polska nie jest wyspą na mapie Europy, gdzie ceny energii elektrycznej rosną drastycznie. Przeciwnie – w innych państwach europejskich podwyżki były o wiele większe – mówił Wicepremier Jacek Sasin w Polsat News

Jak zapowiedział Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych, ustawa dotycząca rekompensat podwyżek cen prądu powinna być gotowa w ciągu około dwóch tygodni. Jak myślicie, czy to dobry pomysł by wprowadzać taki mechanizm?

Redakcja GLOBEnergia