Taryfa jednostrefowa G11 jest uznawana za najbardziej uniwersalną i w związku z tym jest najczęściej wybierana przez standardowego odbiorcę. Jej cechą charakterystyczną jest stała cena energii bez względu na dzień tygodnia i godzinę. Dla niektórych jednak korzystniejsze są taryfy dwustrefowe G12, w których energia jest tańsza poza szczytem. Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby – między godziną 22 a 6 rano (tzw. dolina nocna) oraz w godzinach 13-15 (tzw. dolina dzienna). Strefa z wyższą stawką taryfową obowiązuje przez pozostałe 14 godzin, czyli w godzinach 6-13 (tzw. szczyt przedpołudniowy) oraz w godzinach 15-22 (tzw. szczyt popołudniowy).
Można łatwo zauważyć, że energia w taryfach dwustrefowych jest znacznie droższa właśnie wtedy, kiedy przeciętna osoba zużywa jej najwięcej, czyli rano od 6:00 i wieczorem do 22:00 – mówi David Vlnka, członek zarządu firmy Energie 2 – To, czy potrafimy wykorzystać zalety taryfy G12 zależy jedynie od tego, czy potrafimy i możemy zaplanować odpowiednio obowiązki domowe, np. robić pranie i włączać zmywarkę po godzinie 22. Takie rozwiązanie jest również korzystne dla osób, które pracują na nocną zmianę, albo są na emeryturze. Osoby spędzające cały dzień w domu mogą wykorzystać maksymalnie czas między godziną 13 a 15.
Jeśli posiadamy dużą rodzinę, w której prąd używany jest głównie do oświetlenia, a domownicy korzystają z podstawowych sprzętów domowych AGD i RTV o każdej porze dnia i nocy, a na dodatek nie zamierzają zmienić swoich przyzwyczajeń, polecamy taryfę jednostrefową. Taryfą dwustrefową warto natomiast zainteresować się wtedy, gdy posiadamy w domu odbiorniki prądu o dużej mocy, np. ogrzewanie elektryczne lub bojler elektryczny.
Oprócz G11 oraz G12 istnieją także inne taryfy dostępne dla gospodarstw domowych, z których większość to modyfikacje taryf podstawowych. Jedną z nich jest taryfa G12w, zwana taryfą weekendową, w której strefa z niższą stawką taryfową oprócz doliny dziennej oraz doliny nocnej obowiązuje przez cały weekend (zazwyczaj od 22 w piątek do 6 w poniedziałek). Najczęściej do strefy z niższą stawką taryfową zaliczamy również święta i dni wolne od pracy.
Kolejną taryfą godną uwagi jest ta z gwarancją stałej ceny, która zapewnia stałość wielkości opłat w określonym umową czasie, najczęściej na okres 12 miesięcy. Taryfa ta jest coraz popularniejsza, gdyż przy założeniu dalszych wzrostów cen energii ochroni nas przed jakimikolwiek podwyżkami w trakcie obowiązywania umowy. Dzięki temu oprócz bieżącego oszczędzania zyskujemy zabezpieczenie na przyszłość.
Ciekawą propozycją jest taryfa przedpłatowa G11p. Aby z niej korzystać musimy posiadać licznik przedpłatowy. W tym celu powinniśmy się zwrócić do naszego dystrybutora, który dokonuje instalacji na własny koszt. W taryfie przedpłatowej często nie jest pobierana opłata abonamentowa lub jest o 50% niższa, co powoduje, że całkowite koszty zakupu energii również spadają. W taryfie przedpłatowej płacimy za energię elektryczną „z góry”, kupując określoną przez nas liczbę kWh i korzystamy z niej aż do wyczerpania. Taryfa ta może być niezwykle korzystna w przypadku, gdy nie mamy tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania, bądź wynajmujemy je innym osobom. Nie istnieje wówczas ryzyko, że najemca zostawi nas z niezapłaconymi rachunkami za energię.
Jak sprawdzić, która taryfa będzie dla nas najlepsza? Dobrym pomysłem może być stworzenie godzinowego grafiku, na który nanosimy czas pracy urządzeń a następnie godziny stref czasowych, które obowiązują w poszczególnych taryfach.

Agata (24 lata, singielka) cały dzień pracuje, a po pracy zazwyczaj wychodzi z koleżankami na drinka. Wraca do domu między 20 a 22 i dopiero wtedy, albo w weekendy, ma okazję zrobić pranie. Również wieczorem suszy włosy, prasuje, czyta książki przy sztucznym świetle. Najlepszą taryfą dla Agaty będzie G12r.


Z drugiej strony przyjrzyjmy się przykładowi pani Janiny i pana Leszka, którzy od 10 lat są na emeryturze. Wstają skoro świt i kładą się spać przed 22. W godzinach nocnych (między 22 a 6) zazwyczaj nie zużywają prądu. Pranie mogą zrobić w czasie tzw. doliny dziennej, między godziną 13 a 15. Korzystniejsza będzie dla nich taryfa G11, w której stawki w ciągu dnia są niższe niż w przypadku G12.


Jak widać, przed podpisaniem umowy dobrze jest zastanowić się, kiedy najczęściej korzystamy z prądu. Wybierając odpowiednią dla naszego gospodarstwa domowego taryfę możemy zmniejszyć nasze rachunki nawet o 20%!
Warto zaznaczyć, że dokonana przez nas zmiana taryfy w ramach grupy G nie obciąża nas żadnymi kosztami finansowymi – nasz dystrybutor lub sprzedawca nie pobiera za to opłat. Tak więc, wymiana oraz dostosowanie licznika nie wymaga od nas żadnych nakładów finansowych, tym bardziej ważne jest dokładne zgłębienie dostępnej oferty.

Źródło: Energie 2