Na początku czerwca Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych propozycję nowelizacji ustawy – prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. To projekt, który wywraca system prosumencki do góry nogami, bo zamiast opustów, proponuje od 1 stycznia 2022 roku sprzedaż energii po cenach 100% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale ogłoszonej przez Prezesa URE lub wynegocjowanych z agregatorami.

Z kolei na początku lipca grupa posłów reprezentowanych przez Jadwigę Emilewicz – Przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu i byłą wicepremier zaproponowała inny projekt nowelizacji tej samej ustawy. Projekt zakłada modyfikację systemu opustów: opust 1:1 za energię i opłaty za dystrybucję. Oprócz tego wprowadza nowe pojęcia takie jak prosument zbiorowy i wirtualny. Który jest korzystniejszy?

Wideoblog Redakcji Globenergia

Zapraszamy na kolejny odcinek redakcyjnego Wideobloga: “Który projekt nowelizacji ustawy OZE jest korzystniejszy dla prosumentów?” z udziałem Grzegorza Burka – Redaktora Naczelnego Redakcji Globenergia oraz Bogdana Szymańskiego – Prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Podczas rozmowy eksperci odpowiadają na pytania:

  • Czym różnią się od siebie projekty nowelizacji ustawy OZE?
  • Który ma szansę zostać rozpatrzony szybciej?
  • Który jest korzystniejszy dla przyszłych prosumentów

Zapraszamy do obejrzenia!

Redakcja GLOBEnergia