Wyglądem przypomina futurystyczną rzeźbę lub nietypową dekorację. W rzeczywistości jest zaawansowanym urządzeniem wyposażonym w system nadążny, kulistą soczewkę oraz ogniwa fotowoltaiczne. Podążając za słońcem i skupiając jego promienie, znacząco zwiększa wydajność produkowania energii elektrycznej. Niezwykłe urządzenie, które zaprojektował architekt Andre Broessel nie tylko pięknie wygląda, ale – przede wszystkim – pozwala wytworzyć więcej energii słonecznej, niż za pomocą klasycznych paneli.

Słoneczna kula przełomem w fotowoltaice

Trzeba przyznać, że znane już są różne rodzaje soczewek (CPV – concentrating photovoltaics) oraz zwierciadeł – również sferycznych lub o zbliżonym kształcie. Mimo to, wynalazek niemieckiego projektanta ma szansę trafić pod strzechy – a raczej na dachy i podwórka. Architekt wierzy, że jego rozwiązanie „pozwoli wycisnąć więcej energii ze Słońca„. Twierdzi, że urządzenie będzie pozwalało efektywnie pozyskiwać energię słoneczną również w nocy oraz w słabo usłonecznionych regionach. Wynalazca jest właścicielem firmy Rawlemon, która wyprodukowała prototyp kulistego generatora energii słonecznej, o nazwie Beta Ray. Nowatorska technologia łączy właściwości sferycznej geometrii z dwuosiowym systemem trackingu, dając uzysk energii dwa razy większy niż tradycyjny panel słoneczny dzięki znacznie mniejszej powierzchni. Urządzenie o futurystycznym wyglądzie jest w pełni obrotowe. Można je montować na różnorodnych powierzchniach, miedzy innymi dachach, ścianach budynków, podwórkach, placach i niemal każdym innym miejscu „posiadającym dostęp do nieba„, jak podaje Alternative Energy News. Może być używane jako wydajne źródło prądu na stacjach ładowania samochodów elektrycznych. W dobie elektromobilności takie innowacje będą w cenie.

Równoległa produkcja energii elektrycznej i cieplnej

Urządzenie wyróżnia się zdolnością do jednoczesnej konwersji zarówno promieniowania słonecznego na prąd elektryczny, jak i przetwarzania promieniowania cieplnego, co stanowi ogromny przełom. „Beta Ray posiada hybrydowy panel, którego zadaniem jest konwersja energii elektrycznej i cieplnej w tym samym czasie. Dla takiego samego uzysku energii powierzchnia krzemowych ogniw fotowoltaicznych jest o 75% mniejsza, niż tradycyjnie. Wszystko to dzięki użyciu kulistej soczewki skupiającej. W efekcie, system posiada wydajność hybrydową bliską 57%. W nocy Ball Lens może się zamienić lampę LED – ową o wysokiej mocy, używając zaledwie kilku diod LED. Urządzenie zostało zaprojektowane zarówno dla warunków off – gridowych, jak również aby stanowić element systemu on – grid. Efektywnie zaopatruje budynek w prąd elektryczny oraz energie cieplną, potrzebną np. do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej„.

Źródło (fotografie i cytaty szefa Rawlemon): www.alternative-energy-news.info

Redakcja GLOBEnergia