Kulisy dymisji Piotra Naimskiego – Mateusz Berger nowym pełnomocnikiem ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
20 lipca 2022 r. dymisję ze stanowiska pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej otrzymał Piotr Naimski. Stanowisko pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej przejmie teraz Mateusz Berger. Kim jest nowy pełnomocnik rządu i co to oznacza dla polskiej energetyki?
Podziel się
W swoim oświadczeniu na Facebooku, Naimski podziękował wszystkim za współpracę oraz zaznaczył, że ma nadzieję, że jego działania pozwoliły na rozwój polskiej energetyki. Podał również powód swojej dymisji.
“Jako ustne uzasadnienie powiedziano mi, że nie nadaję się do współpracy i „wszystko blokuję” - napisał na Facebooku Naimski.
Baltic Pipe i atom
Piotr Naimski był jednym z pomysłodawców gazociągu Baltic Pipe. Jest to inwestycja, która utworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński oraz polski. Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać od 1 października 2022 r. Pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 r. Inwestycja ma pomóc w dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. Nie są przewidywane opóźnienia w rozpoczęciu eksploatacji, ale mogą wystąpić problemy z rezerwację mocy przesyłowych, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Naimski nadzorował również powstanie interkonektora GIPL o długości 508 km, łączącego gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy oraz interkonektora Polska - Słowacja.
Dzięki niemu w Polsce ruszyły poważne plany budowy elektrowni atomowej. Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy w granicach 1,1-1,6 GW. Kolejne bloki mają być podłączane co 2-3 lata. Całkowita moc zainstalowana ma w planach wynosić do 9 GW w sześciu blokach.
- Zobacz również: Pomoc na najbliższą zimę czy rozdawanie pieniędzy? Dodatek węglowy okiem Redakcji GLOBENERGIA
Powód dymisji przedstawiany przez rząd
“W tej chwili przebudowywana jest formuła realizacji kwestii energetycznych w rządzie i z tego powodu po prostu doszło do zmiany na tym stanowisku. W żaden sposób nie stawia to znaku zapytania nad osiągnięciami pana ministra. Wręcz przeciwnie chciałbym podkreślić i wyraźnie panu ministrowi za nie podziękować” - przedstawił powód dymisji rzecznik rządu, Piotr Müller.
Powiedział również, że zmiany w polskiej energetyce mają opierać się o rozwój sieci przesyłowej i budowę elektrowni atomowej. Potwierdził także, że głównym powodem dymisji jest zmiana funkcjonowania energetyki. Nie podał jednak szczegółów.
- Zobacz również: Fotowoltaika i net-billing – jak spadło zainteresowanie? Analizujemy rynek mikroinstalacji PV
Spór o fuzję Orlenu i Lotosu
Część polityków opozycyjnych uważa, że za dymisją Naimskiego może stać jego sprzeciw wobec fuzji Orlenu i Lotosu.
“Trzeba mieć nadzieję, że plan połączenia PKN Orlen, Lotos i PGNiG dając możliwość koordynacji strategii w sektorze paliwowym i rafineryjnym nie narazi Polski na niekontrolowane przejęcia własnościowe w tym obszarze. [...] Ostateczne decyzje rządu w tej sprawie będą musiały brać tę kwestię pod uwagę” - mówił Naimski w maju w wywiadzie dla DGP.
Co do samej koncepcji stworzenia gigantycznego energetycznego koncernu Naimski podchodził pozytywnie. Uważał, że fuzja może być istotna z punktu widzenia konkurencji gospodarki polskiej na rynku międzynarodowym. Zaznaczał, że dla Polski posiadanie tak dużej firmy może być korzystne. Podawał także przykłady podobnych koncernów takich jak: szwedzki Vattenfall czy francuski EDF, które są państwowe lub z państwowym udziałem.
- Zobacz również: Uzdrowiska skorzystają na płytkiej geotermii? To się okaże
Nowy pełnomocnik - Mateusz Berger
We wtorek rzecznik rządu, poinformował o wybraniu zastępcy Piotra Naimskiego.
"Wakat pana Piotra Naimskiego został wczoraj uzupełniony przez pana Mateusza Bergera. Jest już powołany pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej" - powiedział Müller.
Mateusz Berger (ur. 1986) jest prawnikiem i absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wiele lat pracował jako adwokat w Warszawie, a następnie w departamencie prawnym PKO BP. Pełnił także funkcję Dyrektora Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych w Ministerstwie Rozwoju oraz Dyrektora Departamentu Skarbu Państwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Brał udział w pracach związanych z utworzeniem Polskiej Grupy Lotniczej. Przez ponad 5 lat był członkiem a następnie przewodniczącym Rady Nadzorczej PLL LOT S.A.
- Zobacz również: Europosłowie o dystrybucji funduszy unijnych w Polsce: “To co zobaczyliśmy (…) budzi obawy”
Jak zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Berger posiada doświadczenie z zakresu finansowania inwestycji, nadzoru korporacyjnego oraz prawnych aspektów działalności spółek prawa handlowego.
W latach 2017-2019 był członkiem rady nadzorczej w Agencji Rozwoju Przemysłu, a od grudnia 2019 został członkiem zarządu w ARP. Nadzorował inwestycje i projekty restrukturyzacyjne, a ponadto był zaangażowany w przedsięwzięcia z zakresu energetyki wiatrowej offshore.
Źródło: gov.pl, tvp.info, serwisy.gazetaprawna.pl, Facebook, Twitter.
Zdjęcie główne: PAP.