Znana amerykańska marka odzieżowa Tommy Hilfiger to modowy prekursor, która wprowadziła do sprzedaży limitowaną wersję kurtek z wszytymi ogniwami fotowoltaicznymi, zasilającymi przenośny akumulator, znajdujący się w każdej kurtce.

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystując energię słoneczną do produkcji prądu mogą zasilić czystą energią zarówno smartfony, tablety, smartwatch`e jak również inne urządzenia, które towarzyszą nam każdego dnia. Limitowana edycja kurtek z wszytymi na plecach ogniwami fotowoltaicznymi występuje w wersjach zarówno dla kobiet i mężczyzn. Jest innowacją w branży modowej, która nigdy nie miała miejsca w takiej formie w przeszłości.

Cienki kabel w podszewce kurtki łączy ogniwa fotowoltaiczne z wyjmowanym akumulatorem umieszczonym w przedniej, prawej kieszeni. To z pozoru proste rozwiązanie może uratować nas z sytuacji gdy bateria telefonu jest bliska zeru, a pilnie potrzebujemy z niego skorzystać. Prawdopodobnie każdy z użytkowników smartfonów był nieraz w podobnej sytuacji, a fotowoltaiczna kurtka byłaby wtedy bardzo pożądanym ubiorem.

Design i innowacja

Ogniwo fotowoltaiczne wykonane jest z krzemu amorficznego o elastycznych właściwościach. Podczas ekspozycji na słońce ogniwa są w stanie naładować przenośny akumulator o pojemności 1500 mAh. W kurtce są zeszyte również dwa porty USB, które umożliwiają podłączenie jednocześnie kilku urządzeń. Elastyczne ogniwa można w łatwy sposób wyjąć z kurtki, zostając przy standardowej kurtce bez możliwości ładowania urządzeń z wykorzystaniem energii słonecznej.

Zarówno ogniwa fotowoltaiczne jak i akumulator stanowią dodatkowe obciążenie dla kurtki, dlatego możliwość ich wyjęcia jest korzystnym rozwiązaniem dla tych którzy chcą nosić lżejszą kurtkę na co dzień. Dzięki takiemu udogodnieniu Tommy Hilfiger znalazł większą grupę nabywców tej kurtki na całym świecie.

Damska i męska wersja kurtki

Damska wersja kurtki zaprojektowana jest z uwzględnieniem nylonu w intensywnym kolorze niebieskim oraz kraty zaprojektowanej przez brytyjski dom mody Abraham Moon. Podobna krata pojawia się również w wersji męskiej, w kolorze oliwkowym. Obie kurtki, zarówno damskie i męskie są wodoodporne. To prawdopodobnie pierwsza na świecie kurtka wyposażona w ogniwa fotowoltaiczne, która jest dostępna w sprzedaży na całym świecie.

Mimo tego, kurtka Tommy Hilfiger nie jest dostępna dla wszystkich ze względu na wysoka cenę. Sugerowana cena detaliczna wynosi 599 USD. Kurtka w fotowoltaicznej limitowanej wersji była dostępna w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz w sklepie internetowym.
Sprzedaż kurtek powiązana jest z kampanią społecznej odpowiedzialności biznesu. 50% wpływów ze sprzedaży każdej kurtki przekazywana jest organizacji wspierającej potrzebujących z Nowego Jorku.

Globalny rozwój fotowoltaiki wpływa również na inne branże dotąd nigdy nie związane z energetyką słoneczną. Fotowoltaika wytwarzając czystą energię elektryczną ze słońca jest interesującym produktem dla firm, które stawiają na zrównoważony rozwój z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Źródło: pvilion.com, youtube.com, forbes.com, cnet.com

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia