Aktualności Aktualności

Kurtyka: Dziś jest mój ostatni dzień pracy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka podsumował dziś dwa lata funkcjonowania resortu. Podkreślił, że głównym celem była poprawa życia obywateli Polski. Kamieniem węgielnym prac było przyjęcie 2 lutego przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Dokument zakłada transformację energetyczną polskiego systemu oraz poprawę powietrza. Jest to pierwsza polityka energetyczna, która została przyjęta po 12 latach.

- Mamy 300 mld zł środków, które zostały wynegocjowane, wydyskutowane i oddane do dyspozycji transformacji sektora energetycznego i transportowego. Są to środki z Funduszu Modernizacyjnego, funduszy europejskich i nowo tworzonego funduszu Transformacji Energetyki - podsumował Kurtyka.

Kolejnym elementem kształtującym polską wizję jest aktualizacja Polskiego Programu Energetyki Jądrowej (PPEJ) zakładająca budowę 6 bloków jądrowych. - Jesteśmy bardzo blisko podjęcia decyzji lokalizacyjnej, która ma zapaść jeszcze w tym roku - poinformował.

Znaczne sukcesy w sektorze OZE

Kurtyka podkreślił, że kluczowym elementem było tworzenie nowych sektorów gospodarczych, czyli nowych gałęzi gospodarki takich jak morska energetyka wiatrowa, przemysł OZE czy gospodarka wodorowa. W trakcie dwóch lat odnotowano wzrost udziału OZE do prawie 15 GW, w tym spektakularny wzrost fotowoltaiki prosumenckiej, dla której dźwignią rozwoju był program Mój Prąd. Kolejna edycja Mój Prąd zostanie uruchomiona w 2022 roku i alokacja środków wyniesie 1 mld zł. W Polsce jest już około 700 tys. prosumentów.

Pierwszym segmentem energetyki, który został skonstruowany od zera jest morska energetyka wiatrowa. Przyjęto ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, będącą podstawą wsparcia rozwoju farm morskich na Bałtyku. Polska ma największy potencjał rozwoju wiatraków w basenie Morza Bałtyckiego który sięga 28 GW. Resort 15 września sygnował przełomowe porozumienie sektorowe (ponad 100 sygnatariuszy), pierwsze tego rodzaju w UE, nie licząc Wielkiej Brytanii.

Podobną umowę sektorową podpisali przedstawiciele branży wodorowej - sygnatariuszy było ponad 130. Kończone są także prace na porozumieniem dla sektora fotowoltaiki i biogazu.

Czyste Powietrze w centrum walki ze smogiem

Program Czyste Powietrze okazał się dużym sukcesem,  został też usprawniony na przestrzeni ostatnich miesięcy. Złożono już około 350 tys. wniosków, kwota dofinansowania obejmuje ponad 5 mld zł. Utworzono ścieżkę bankową, nawiązano współpracę z partnerami, co przełożyło się na szersze dotarcie z ofertą programu. Nawiązano też współpracę z prawie 2 tys. gmin.

Ustępujący Minister wspomniał też, że podjęto działania w obszarze transportu, wspierając zeroemisyjne działania. Mowa o programie Zielony Transport Publiczny, ale także Mój Elektryk. Zakończono także prace nad wsparciem infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych – do zagospodarowania będzie około 900 mln zł.

Kurtyka podkreślił walor edukacji na rzecz ochrony klimatu oraz rozsądnego gospodarowania zasobami w Polsce.  Chodzi m. in. o inicjatywę Moja Woda, która okazała się sukcesem. Ponad 100 mln zł środków rozeszło się w mgnieniu na instalację przydomowych systemów retencji.

Resort zrealizował dużo prac na rzecz Parków Narodowych. Po pierwsze, podkreślono ich rangę w ochronie środowiska, co odbyło się w 100. rocznicę powołania pierwszego rezerwatu przyrody.

Ponadto kluczowe okazały się działania na rzecz sprawiedliwej transformacji. Podczas COP24 w Katowicach podpisano Śląska Deklaracja Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji. Resort brał czynny udział w dalszych rozmowach międzynarodowych na rzecz polityki klimatycznej.

Wyzwaniem wysokie ceny energii

Ostatnimi czasy przygotowano przepisy dla odbiorców wrażliwych energii elektrycznej i gazu w dobie kryzysu energetycznego. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Przygotowane są także plany modyfikacji programu Czystego Powietrza, czyli uruchomienia kolejnego komponentu dla osób najbiedniejszych, którzy także będą mogli korzystać z dofinansowania. Gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać nawet z 90 proc. dofinansowania.

Czy zmiana ministra wpłynie na funkcjonowanie rynku OZE?

Obecnie czekamy na oficjalne informacje dotyczące powołania nowego ministra klimatu i środowiska oraz rekonstrukcji rządu. Czy nowy minister będzie kontynuował dotychczasowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza i transformacji energetycznej? O tym będziemy informować na bieżąco na łamach GLOBEnergia.pl, gdzie przedstawimy także nową sylwetkę nowego przedstawiciela kluczowego dla sektora energetyki resortu.