Instalacja fotowoltaiczna jest wystawiona na ciągłe działanie czynników atmosferycznych, a więc też na powstawanie zabrudzeń na modułach. Kurz, czy pyłki z drzew i roślin ograniczają światłoprzepuszczalność i może wpływać na wydajność instalacji. Większość zabrudzeń usuwana jest samoistnie przez rzęsisty deszcz, ale są sytuacje, w których może się to okazać niewystarczające.

Aby uniknąć ograniczenia produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej warto rozważyć usuwanie zabrudzeń przeprowadzając cykliczne mycie całego generatora PV. Można to zrobić samodzielnie, ale wielu ekspertów odradza ten sposób czyszczenia, gdyż nieumiejętne mycie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Można też wynająć specjalne usługi mycia w specjalizujących się do tego firmach, albo…. kupić robota. Takie rozwiązanie zaproponowali indyjscy inżynierowie.

Autonomiczny robot Shreem jest w pełni autonomiczny. Ma wbudowaną baterię, z którą waży około 5 kg. Projektanci podkreślają, że jest podręczny, co pozwoli go schować w zwykłym plecaku. Robota obsługuje się zdalnie za pomocą aplikacji, do której dostęp jest przez stronę internetową – w ten sposób można mieć dostęp do robota z każdego miejsca. W razie potrzeby może być obsługiwany “ręcznie” za pomocą Bluetootha oraz aplikacji mobilnej. Oprogramowanie pozwala także na ustawienie automatycznego czyszczenia paneli o wybranej porze dnia. Jest to dobra opcja dla właścicieli paneli, którzy zmagają się z ciągłym, narastającym kurzem.

Co więcej, metoda mycia robota (airwash) nie wymaga wody oraz szkodliwej chemii. Wynalazek składa się z dwóch szczotek wykonanych ze ściereczek z mikrofibry. Kontrolowany przepływ powietrza pozwala na usunięcie kurzu z paneli, ale także czyszczenie ich przy krawędziach. Bezwodna metoda jest odpowiedzią na potrzebę ograniczenia jej zużycia. Założona w 2017 r. firma jest prowadzona przez Suraja Vernekara, inżyniera, który stał się zapalonym przedsiębiorcą. – Szacuje się, że do 2025 r. na obszarach dotkniętych niedoborem wody będzie żyło około 1,8 miliarda ludzi, a dwie trzecie światowej populacji będzie mieszkać w regionach ubogich w wodę – wskazał przedstawiciel firmy.

fot. Aegeus Technologies

Robot wyposażony jest również w specjalne czujniki do wykrywania krawędzi, które pozwalają mu odnaleźć się na panelach. Wszystkie dane zebrane w trakcie pracy zapisuje, co powoduje, że po pierwszym użyciu pamięta konstrukcję paneli fotowoltaicznych.

fot. Aegeus Technologies

W jaki sposób jest ładowany robot? Zaprojektowano stację dokującą, która jest zasilana także energię ze słońca. Stacja monitoruje także warunki pogodowe, oraz mikroklimat panujący wokół paneli. W ten sposób sam ocenia, kiedy ma odpowiednie warunki do podjęcia się pracy na panelach.

Jaka jest efektywność urządzenia? Shreem czyści około 200 paneli w ciągu godziny. Jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy 10 Ah, który pozwala na 2 tys. ładowań. Jeśli baterie nie są wystarczająco naładowane, robot pozostanie w stacji dokującej lub powróci do stacji, jeśli będzie pracował. Wersja podstawowa jest wyposażona w zewnętrzną ładowarkę AC.

Brud na panelach PV

Panele fotowoltaiczne są znane z tego, że funkcjonują przez długi czas bez konieczności konserwacji i ich mycia. Jednak dotyczy to tylko obszarów, na których przez cały rok występują odpowiednie opady. Dzięki nachylonej instalacji, opady zmywają większość brudu, ptasich odchodów i kurzu. Ale w “zakurzonych” regionach czyszczenie paneli z pomocą opadów deszczu nie wystarczy , jeśli występują rzadko. Ten problem jest często spotykany wśród właścicieli instalacji na dachach domów będących w pobliżu piaszczystych terenów lub dróg.

Czyszczenie ręczne paneli to ryzykowna i żmudna praca. Każdy odsłonięty kabel lub luźne połączenie może prowadzić do poważnych zagrożeń, w tym porażenia prądem. Profesjonalne usługi porządkowe stają się koniecznością, aby utrzymać pożądaną wydajność i zapobiegać wypadkom. Jeśli panele wymagają czyszczenia, warto zgłosić się w tej sprawie do profesjonalnego serwisu.

Źródło:  Aegeus Technologies, PV Magazine, Electronics Forum