Program Prosument, prowadzony przez NFOŚiGW jest na językach polityków, przedsiębiorców, firm instalacyjnych, a na końcu inwestorów, zarówno tych samorządowych jak i osób fizycznych. 

 
Ostatnie informacje pojawiające się w mediach i publikowane przez NFOŚiGW i BOŚ Bank pokazują, jak wielkim sukcesem cieszy się ta droga finansowania mikroinstalacji opartych na OZE. Ministerstwo Gospodarki podało niedawno, że kwota, na którą opiewają wnioski zgłoszone do BOŚ Banku przekroczyła już 30 mln złotych. Średnia wartość planowanych inwestycji to ponad 40 tys. zł.
 
Co więcej, najwięcej wniosków dotyczy inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. To właśnie one cieszą się największą popularnością. Największe zainteresowaniem programem Prosument odnotowano w województwie małopolskim.
 
Tym sposobem pierwsza pula środków finansowych, przeznaczonych na preferencyjne kredyty z dotacją na zakup mikroinstalacji do produkcji energii z odnawialnych źródeł, została wyczerpana. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad szybkim uruchomieniem kolejnej transzy finansowania co zapewni zachowanie płynności w realizacji Programu Prosument.
 
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że zarys programu Prosument celuje w potrzeby polskich inwestorów w dziedzinie energetyki i techniki grzewczej. Nie można jednak powiedzieć, że jest on idealny. 
 
BOŚ Bank, posiada wyłączność na udzielanie dofinansowania z tytułu programu Prosument. Już taka sytuacja nie jest dogodna dla potencjalnych inwestorów. W opublikowanych wymaganiach, które należy spełnić by otrzymać dofinansowanie znalazło się kilka kontrowersyjnych zapisów, które przez ekspertów z branży OZE są po prostu abstrakcyjne, utrudniające lub w ogóle uniemożliwiające otrzymanie dofinansowania.
 
Wyliczając opłacalność inwestycji z dofinansowaniem z programu Prosument i bez niego okazuje się, że różnica w okresach zwrotu małych instalacji więc mimo wielkich oczekiwań ta forma wsparcia raczej nie odegra istotnej roli na polskim rynku instalacji prosumenckich. Należy pamiętać, że w przyszłym roku poziom dotacji spadnie z 40% do 30%. Dodatkowo, od dotacji należy zapłacić podatek dochodowy 18/32%. Dodając do tego koszty bankowe okazuje się, że efektywny poziom dotacji nie przekracza 25-32%. 
 
Pytanie więc, czy nie lepiej poświęcić czas i uwagę na prawidłowo wykonaną instalację, skupioną na produkcji energii, którą w sposób efektywny można w gospodarstwie domowym wykorzystać? Jak wybierać komponenty do instalacji PV? Jak wystrzegać się podstawowych błędów wykonawczych i projektowych? Jak spełniać wymagane normy? 
 
Co to znaczy efektywnie wykorzystywać energię z instalacji PV?
Nastawić się na maksymalną konsumpcję, a sprzedawać jedynie nadwyżki. Tym sposobem uniezależniamy się od cen energii na rynku. Oszczędzamy zarówno z tytułu konsumowania własnej, darmowej energii, jak i zyskujemy na sprzedaży nadwyżki produkcji. Jak konsumować więcej energii? Należy podstawić na współpracę domowych urządzeń m.in. pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. 
 
 
Właśnie o tym i o grzechach głównych programu Prosument porozmawiamy na kolejnej edycji GLOBU PEŁNEGO ENERGII, która odbędzie się w dniach 26-28 maja 2015 w Poznaniu podczas Targów GREENPOWER.
 
Jak nie program Prosument to co? Przedstawimy Państwu przegląd aktualnych programów wsparcia. Zajmiemy się analizą zapisów Ustawy o OZE wraz z analizą ekonomiczną mikroinstalacji PV i wiatrowych po wejściu taryf gwarantowanych. Wypracujmy wspólnie sposób na nowoczesną technikę grzewczą i produkcję energii elektrycznej! 
 
Do zobaczenia! Czekamy na was w Poznaniu!