Jak wygląda zainteresowaniu pompa ciepła na Pomorzu? Czy na północy Polski inwestorzy preferują pompy gruntowe, czy powietrzne?

Co z dofinansowaniem? Czego się obawiają i o co najczęściej pytają inwestorzy?
 
Na redakcyjne pytania odpowiada Krzysztof Ignaczak, Ignaczak Technika Grzewcza ze Słupska.
 
Jak z zainteresowaniem pompami ciepła? Coraz lepiej! Pompy ciepła w ogóle cieszą się coraz większym uznaniem wśród potencjalnych inwestorów, indywidualnych jak i komercyjnych. Do niedawna królowały gruntowe pompy ciepła z gruntowym źródłem jako wymiennikiem ciepła, czy to w postaci wymienników pionowych, jak i wymienników poziomych. Coraz popularniejsze obecnie, w związku z rozwojem techniki, nowych rozwiązań stają się pompy ciepła powietrzne, bo są łatwiejsze w instalacji. Nie trzeba gruntowych wymienników, co ma przełożenie na poziom kosztów inwestycyjnych. Są tańsze, a jakościowo bardzo dobre. Dzisiaj już mamy na rynku pompy, które na potrzeby  grzania mogą pracować do temperatury zewnętrznej na poziomie -20 stopni.
 
Pytaniem kluczowym podczas rozmowy z inwestorem jest możliwość dofinansowania. Kwestia dofinansowania jest ważna w zasadzie dla każdego inwestora ze względu na poziom cen nowych, technicznych rozwiązań. Dzisiaj klienci myślą o tym, by ułatwić sobie życie w zakresie komfortu cieplnego – chcą mieć w domach odpowiednie źródła ciepła i chłodu jednocześnie, a to właśnie pompy ciepła dają takie rozwiązania przy zastosowaniu pomp rewersyjnych. Barierą są pieniądze. Wprowadzono w Polsce pewne rozwiązania z zakresu dofinansowania – myślę tu o programie Prosument, aczkolwiek na dzisiaj są problemy z realizacją tego programu, z rozliczeniem na czas. 
 
Myślę, że w programie Prosument popełniane są te same błędy, które wcześniej, przed kilkoma laty popełniane były w zakresie dofinansowania kolektorów słonecznych. 
 
Czym szerszy jest zakres przepisów prawnych, dotyczących swobody gospodarczej, tym trudniej ją realizować. Prawodawstwo jest ważne przede wszystkim w zakresie unormowania sprawności i jakości produktów. Bo dla klienta ważne jest to, by na rynek nie trafiały produkty (zwłaszcza przy niskiej świadomości klienta) słabej jakości, które nie spełnią oczekiwanych wymogów. Jeśli wreszcie w Polsce nasi klienci nauczą się, że instalacje powinny wykonać firmy specjalizujące się w danej technologii to dopiero wtedy jest szansa, że powstające instalacje będą na odpowiednim poziomie. Wtedy, ewentualne uregulowania prawne będą potrzebne jedynie w zakresie szczegółów.
 
Modernizujemy zwłaszcza te obiekty w których funkcjonowały kotłownie olejowe, wprowadzając rozwiązania oparte na pompach ciepła. Jest to związane z obniżaniem kosztów eksploatacyjnych obiektów. My, jako firma opracowaliśmy także rozwiązanie systemowe, dla modernizacji obiektów tego typu – oferujemy pompy powietrze, do których proponujemy instalację fotowoltaiczną. 
 
Inwestorzy bardzo często obawiają się żywotności pomp ciepła. Pierwsze pytanie: „Jak długo to będzie funkcjonować?” I to jest bardzo dobra informacja dla wszystkich, którzy chcą w takie systemy zainwestować: my proponujemy powietrzne pompy ciepła, gdzie system uzysku energii odbywa się w układzie zamkniętym – na sprężarkach. To jest dla naszych klientów o tyle ważna informacja, że możemy powiedzieć, że pompy mają długą żywotność i sama nasza gwarancja, jako firmy wykonawczej, to zwykle okres minimum 3 lat. 
 
Krzysztof Ignaczak, Ignaczak Technika Grzewcza
Źródło: GLOBEnergia


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj więcej komentarzy już dziś!

appstore        google play