Kwidzyn to stolica Dolnego Powiśla, miasto usytuowane w południowo – wschodniej części województwa pomorskiego. Teraz ma stać się słonecznym miastem.

Projekt „Słoneczne dachy Kwidzyna” jest jednym z 24 projektów, które zostały dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. W jego ramach w kwidzyńskich szkołach pojawią się instalacje fotowoltaiczne. Oprócz tego o fotowoltaikę zostanie wzbogacone 105 nieruchomości.

Słoneczne szkoły

W kwidzyńskich szkołach montowane są instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym ponad połowa ich rocznego  zapotrzebowania na energię elektryczną pochodzić będzie z energii odnawialnej – informuje Urząd Miejski w Kwidzynie.

Obecnie trwają prace modernizacyjne w Szkole Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, w SP 5, SP 2 w budynku Pod Zegarem i w sali gimnastycznej, a także w SP 4 oraz SP 6.

Oprócz tego instalacje fotowoltaiczne zamontowano także na budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Grudziądzkiej.

Słoneczne miasto

Szkoły to nie wszystko. Oprócz nich, o instalacje fotowoltaiczne zostanie wzbogacone 105 nieruchomości mieszkańców miasta, którzy zgłosili się do programu „Słoneczne dachy Kwidzyna”. Projekt realizowany jest przez miasto Kwidzyn i Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa.

Poza instalacjami fotowoltaicznymi, Kwidzyn działa szerzej na rzecz ekologii w mieście.
Miasto rozbudowuje sieć ciepłowniczą i w tym roku na ten cel przeznaczyło ponad 10 milionów złotych. Dzięki inwestycji poprawi się efektywność energetyczna miejskiej sieci, jej oddziaływanie na środowisko, a także zmniejszą się koszty podgrzania ciepłej wody.

Poza tym, na wymianę pieca węglowego każdy mieszkaniec może otrzymać z budżetu miasta ok. 2 tys. zł. Jeśli zamierza przyłączyć swoje mieszkanie czy dom do miejskiej sieci ciepłowniczej dotacja ta jest wyższa o około trzy tysiące złotych, w zależności od warunków lokalizacyjnych i technicznych.

Władze miasta zachęcają do takich działań, zapewniając, że dla nikogo z zainteresowanych mieszkańców nie powinno zabraknąć środków.

Dofinansowanie

Projekt „Słoneczne dachy Kwidzyna” jest jednym z 24 projektów, które zostały dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Realizowany jest przez miasto Kwidzyn i Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa. Wartość programu wynosi ponad 3,6 mln zł, zaś dofinansowanie unijne to 79 proc. wartości projektu, czyli prawie 2,9 mln zł. Dzięki niemu, w kwidzyńskich szkołach montowane są instalacje fotowoltaiczne. Wskutek instalacji ponad połowa rocznego zapotrzebowania szkół na energię elektryczną pochodzić będzie z energii odnawialnej. Oprócz tego o instalacje fotowoltaiczne zostanie wzbogacone 105 nieruchomości mieszkańców miasta, którzy zgłosili się do programu oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z realizacji przedsięwzięcia!

Źródła: kwidzyn.naszemiasto.pl; kwidzyn.pl

Redakcja GLOBEnergia