Larderrello to jedno z najbardziej aktywnych geotermalnie miejsc na świecie. Położone w południowej części Toskanii (Włochy), jest obok The Geysers (Kalifornia, USA) obszarem, na którym eksploatowane są, a następnie wykorzystywane do produkcji prądu elektrycznego, suche nasycone pary geotermalne.

Historia Larderello
Początki wykorzystania energii geotermalnej do produkcji prądu elektrycznego w Larderello datowane są na 4 lipca 1904 roku, kiedy to Piero Ginori Conti (ówczesny dyrektor generalny zakładów przemysłowych produkujących związki boru założonych w 1827 roku przez Francois de Larderel) przeprowadził pierwszy tego typu eksperyment, czyniąc milowy krok dla rozwoju geotermii.

 

 

zobacz także:

Mszczonów – termalna przyszłość Mazowsza

Geotermia szansą rozwoju turystyki – Uniejów

 

Cały artykuł dostępny w GLOBEnergia 6/2010

globenergia 06.2010

 

„Wiara w postęp nie powinna być jednoznaczna z przekonaniem, że żaden postęp nie został dokonany wcześniej.” Franz Kafka

Pozytywne rezultaty uzyskane podczas eksperymentu przeprowadzonego przez Piero Ginori Contiego zaowocowały powstaniem w 1905 roku pierwszej prototypowej instalacji. Podobnie jak podczas samego eksperymentu, wykorzystaną do napędu silnika tłokowego parę otrzymano dzięki skierowaniu do wymiennika ciepła pary wydobytej otworem geotermalnym, gdzie oddawała ciepło wodzie sieciowej jednocześnie odparowując ją.

Prace nad pierwszą komercyjną elektrownią „Larderello 1” rozpoczęły się w 1912 roku, a instalację oddano do użytku w roku 1913. Jej moc zainstalowana wyniosła 250 kWe, przy czym po raz pierwszy wykorzystano turbinę połączoną z generatorem (układ zaprojektowała firma elektrochemiczna Franco Tosi). Ruch obrotowy łopatek wirnika turbiny, podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, powodowany był przez tzw. czystą parę, a więc wodę sieciową odparowaną w wymienniku ciepła, dzięki skierowaniu do niego par geotermalnych.

Od momentu skutecznego zrealizowania projektu pierwszej elektrowni geotermalnej na skalę przemysłową, prace nad dalszym wykorzystaniem zasobów  geotermalnych w Larderello nabrały większego tempa. Już w 1917 roku, dzięki uruchomieniu trzech dodatkowych jednostek, moc zainstalowana elektrowni „Larderello 1” wzrosła do 9 MWe, a po dołączeniu kolejnej jednostki do 12 MWe. (…) Wszystkie instalacje zostały zniszczone, a ich odbudowa zajęła blisko cztery lata.

Stan obecny Larderello

Eksploatowane obecnie pole geotermalne Larderello zajmuje powierzchnię około 250 km2. Znajduje się na nim 200 otworów produkcyjnych (najgłębszy z nich ma 3500 m), którymi wydobywana jest para nasycona sucha, charakteryzująca się temperaturą 150–270°C przy ciśnieniu 2–18 Bar. (…)

Zasada działania elektrowni geotermalnych z bezpośrednim wykorzystaniem suchej pary polega na jej bezpośrednim skierowaniu po wydobyciu otworem produkcyjnym na turbinę parową połączoną z generatorem, w której energia cieplna zawarta w parze zostaje zamieniona na energię mechaniczną ruchu obrotowego łopatek wirnika, a następnie w generatorze na prąd elektryczny.

Na polu geotermalnym Larderello działa obecnie 21 elektrowni (składających się z jednostek 10, 20, 30 i 60 MWe) o łącznej mocy zainstalowanej 594,5 MWe (tab. 1), co stanowi 2% całkowitej produkcji prądu elektrycznego we Włoszech i około 10% produkcji elektryczności przy wykorzystaniu energii geotermalnej na świecie.

Michał Kaczmarczyk
Redakcja GLOB Energia
AGH KSE

 

Cały artykuł dostępny w GLOBEnergia 6/2010

globenergia 06.2010

art str 1art str 2