A jednak jest.  Niektóre kasyna w Las Vegas, powiązane z MGM Resorts International oraz Wynn Resorts Ltd., wycofują się z korzystania ze stanowej sieci energetycznej.  Obie grupy zrzeszające kasyna w mieście złożyły wniosek o wycofanie się z korzystania z usług Nevada Energy. Zakład stanowi własność Berkshire Hathaway Inc., która to spółka należy z kolei do Warrena Buffeta – amerykańskiego przedsiębiorcy i inwestora. Zgodnie z warunkami odejścia MGM Resorts International zapłaci 86,9 mln $ za wycofanie się z korzystania z usług sieci energetycznej, zaś Wynn Resorts Ltd. poniesie koszty w wysokości 13,5 mln $, przez co zakład energetyczny Buffeta zyska w sumie nieco ponad 100 mln $. Na pierwszy rzut oka to ogromna suma, niemniej faktem jest też, iż kasyna, o których mowa, zużywały ok. 6% całkowitej wygenerowanej energii w stanie Nevada.

John McManus, wiceprezes MGM, wyjaśnia chęć porzucenia sieci energetycznej:

„Naszym celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu MGM na środowisko poprzez redukcję zużycia energii i intensywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii”.

Wynn and Encore, Las Vegas

Wynn and Encore – kasyno w Las Vegas należące do firmy Wynn Resorts Ltd.

Kasyna w Las Vegas chcą zastosować głównie instalacje PV i kolektory, które Nevada Energy zawzięcie próbowała zwalczyć. Deweloperzy dachowych instalacji solarnych już od jakiegoś czasu usiłują zainstalować duże kolektory słoneczne na dachach kasyn w mieście. Energia promieniowania słonecznego to coś, co Las Vegas posiada w dużych ilościach i to za darmo, dlaczego by zatem tego nie wykorzystać? Deweloperzy chcą sięgnąć po przepisy prawne, pozwalające prywatnym właścicielom w stanie Nevada na stosowanie paneli słonecznych i sprzedawanie nadwyżek do sieci. Nevada Energy ostatecznie zgodziła się na zawarcie koalicji, jednak częścią umowy mają być tzw. „opłaty za wyjście”, wynoszące około 100 mln $.

Wygląda więc na to, że jest to sytuacja, w której nie ma przegranych. Kasyna będą produkować własną energię przy użyciu sporych powierzchni systemów fotowoltaicznych na dachach. Nadwyżki będą sprzedawane do sieci energetycznej i wykorzystywane przez innych odbiorców, zaś wpływ na środowisko pozostanie znaczny. Początkowo Nevada Energy podchodziła do tego sceptycznie. Zdaję się, że teraz zmienia zdanie, pomimo perspektywy utraty sporej części dochodów, zapowiadając kontynuację współpracy z kasynami.

Źródło: Inquisitr