Leasing instalacji fotowoltaicznej w teorii i praktyce

Zdjęcie autora: Solgen

Solgen

Twój Prąd ze Słońca
mikroinstalacje PV

Dwie opcje do wyboru

Decydując się na leasing jako formę finansowania instalacji fotowoltaicznej, mamy do wyboru dwie opcje: leasing operacyjny lub leasing finansowy.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny dla inwestora oznacza użytkowanie instalacji fotowoltaicznej w zamian za opłaty, czyli raty leasingowe. Główną korzyścią jest brak wymaganych dużych nakładów finansowych na start. W przypadku instalacji fotowoltaicznych amortyzacja wynosi 10% a okres trwania to minimum 4 lata. Warto zwrócić uwagę, że amortyzacja zostaje po stronie firmy leasingowej, a sama instalacja pozostaje własnością leasingodawcy.

Ważne! Klient musi dostarczyć wniosek oraz dokumenty finansowe za cały poprzedni i bieżący rok finansowy.

Leasing finansowy

Leasing finansowy wymaga znacznie większego nakładu początkowego, w skład którego wchodzi koszt pierwszej raty powiększony o VAT od całości. Instalacja, która jest przedmiotem leasingu, musi zostać ujęta w ewidencji środków trwałych kupującego. Amortyzacja pozostaje po stronie leasingobiorcy, który staje się właścicielem instalacji po wpłacie ostatniej raty.
Ważne! Istnieje możliwość odzyskania VAT w formie jednorazowego zwrotu z Urzędu Skarbowego lub rozliczenia go w ramach działalności bieżącej.

Uproszczenia dla instalacji PV

W przypadku finansowania instalacji fotowoltaicznej, której wartość nie przekracza 100 tys. zł netto, leasingobiorca może liczyć na uproszczenie formalności. Konieczne staje się tylko wypełnienie wniosku i oświadczenia majątkowego. Proces przyznawania podlega także przyspieszonej procedurze i trwa 1-4 dni.

Leasing na przykładzie

Dla zobrazowania korzyści posłużymy się przykładem:

Firma z sektora przetwórstwa przemysłowego zdecydowała się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Po konsultacjach z firmą wykonawczą ustalono, że wymagana jest instalacja o mocy 27 kW.

Koszt takiej inwestycji wynosi 100 230 zł (100 tys. netto). Inwestor wybrał opcję leasingu operacyjnego. Dodatkowo dysponował wolnymi środkami i zdecydował o wpłacie udziału własnego w wysokości 28%. Przy okresie spłaty wynoszącym 5 lat poszczególne raty będą wyglądały następująco:

Koszt instalacjiUdział własny leasingobiorcyPierwsza rataPozostałe raty
100 230 zł28%28 450 zł59 x 1 455 zł

Dowiedz się więcej!

  • Jakie są korzyści z leasingu PV?

Cały artykuł przeczytaj TUTAJ

Zobacz również