Ledowe lampki choinkowe zużywają 90 proc. mniej energii niż tradycyjne oświetlenie z żarówkami

Ozdoby choinkowe i świąteczne towarzyszą nam przeważnie od grudnia do końca stycznia kolejnego roku. Najpopularniejszymi z nich są lampki choinkowe. Według wyliczeń niemieckiej organizacji sektora energetycznego, udekorowanie domu lampkami jest drogie, ale w przypadku, gdy użyjemy starszego oświetlenia bazującego na żarówkach. Inaczej sprawa przedstawia się w przy oświetleniu LED-owym.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Wyliczenia przedstawiło niemieckie stowarzyszenie reprezentujące sektor energetyczny i wodociągowy - Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft (BDEW). Oświetlenie LED jest już praktycznie wymogiem, które pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej. Na ledowe rozwiązanie warto postawić także przy dekorowaniu mieszkania lub domu w okresie świąteczno-noworocznym.

BDEW wylicza, że 90 procent mniej prądu jest zużywane przez lampki LED w porównaniu do oświetlenia choinkowego bazującego na tradycyjnych żarówkach. Zużywają one średnio 10 razy więcej energii elektrycznej niż lampki LED. Na przykład, standardowy łańcuch ze 100 żarówkami ma moc około 34 W. Z kolei łańcuch świetlny LED o tej samej długości wymaga już tylko około 3,5 W.

W dłuższej perspektywie koszty udekorowania domu są odczuwalne na rachunkach za energię. Jeśli łańcuch żarówek pali się 9 godzin dziennie przez dwa miesiące, zużywa 16,6 kilowatogodzin (kWh) energii elektrycznej. Odpowiada to kosztom w wysokości 4,81 euro - około 22,12 zł (w oparciu o średnią cenę energii elektrycznej wynoszącą około 29 ct/kWh). Łańcuch świetlny LED wymaga natomiast w tym samym okresie tylko 1,7 kWh, za które trzeba zapłacić 0,49 euro - około 2,21 zł. Oszczędność wynosi wówczas 4,32 euro, czyli około 19,87 zł.

Dla porównania, zaoszczędzoną energię elektryczną można by wykorzystać do przygotowania około 1000 filiżanek kawy, przygotowania 15 obiadów dla czterech osób na kuchence elektrycznej, prasowania przez 7,5 godziny żelazkiem parowym lub oglądania trzech godzin telewizji na 55-calowym telewizorze LED w każdy wieczór w tym okresie.

Lampy LED są znacznie bardziej wydajne niż lampy żarowe także z innego powodu. Podczas gdy te ostatnie przetwarzają tylko około 5 procent zużywanej energii na światło, a reszta jest tracona w postaci ciepła, diody LED przetwarzają do 50 procent energii. Lampki LED mają również inne zalety. Wśród nich można wymienić znacznie dłuższą żywotność. Dodatkowo prawie nie emitują ciepła, więc nadają się również do pokojów dziecięcych lub jako inne dekoracje.

Światełka choinkowe nie mają wymiernego wpływu na ogólne zużycie energii elektrycznej w okresie świątecznym. Ogólnie rzecz biorąc, zużycie energii elektrycznej spada w grudniu, ponieważ w okresie świątecznym sektor przemysłu, handlu i usług jest w stanie zastoju.

BDEW ostrzega, że tanie lampki niewiadomego pochodzenia zazwyczaj nie spełniają europejskich przepisów bezpieczeństwa. Z tego względu istnieje ryzyko zwarcia lub pożaru. Konsumenci powinni więc zdecydowanie postawić na sprawdzoną jakość. Przy zakupie należy szukać stosownych oznaczeń.

Źródło: BDEW