Począwszy od 1 września 2009 roku tradycyjne, energochłonne żarówki zaczęto w Europie stopniowo zastępować bardziej energooszczędnymi produktami. Proces wycofywania tradycyjnych, jak również halogenowych żarówek niespełniających określonych wymogów z zakresu efektywności energetycznej potrwa do roku 2012. Żarówki matowe/powlekane muszą spełniać normy klasy A zgodnie z unijnym systemem etykiet efektywności energetycznej. Tak wysoką wydajność są w stanie osiągnąć wyłącznie świetlówki kompaktowe i żarówki LED (diodowe). Wszystkie bardziej energochłonne rodzaje żarówek matowych znikną z rynku. Równolegle wycofuje się ze sprzedaży energochłonne żarówki przeźroczyste. Proces ten rozpoczął się we wrześniu 2009 roku, kiedy to wszedł w życie wymóg spełniania przez żarówki przeźroczyste o mocy 100 W lub większej norm klasy energetycznej C, co było równoznaczne z rezygnacją z klasycznych żarówek 100-watowych. Zmiany te są stopniowo wprowadzane w stosunku do żarówek o niższej mocy (75 W w 2010 roku, 60 W w 2011 roku, 40 W i mniej w 2012 roku) (rys. 1).

Proces wycofywania żarówek energochłonnych

 

Aby pomóc konsumentom w dokonaniu właściwego wyboru, przepisy wprowadzają wymóg umieszczania na opakowaniach konkretnych informacji. Producenci będą musieli podawać żywotność żarówki w godzinach, liczbę cykli „włącz/wyłącz”, temperaturę barwową, czas nagrzewania oraz możliwość regulacji natężenia światła (korzystanie ze ściemniacza). Używając świetlówek kompaktowych, gospodarstwa domowe i firmy mogą zmniejszyć swój negatywny wpływ na klimat i zaoszczędzić pieniądze. Wyższy koszt poniesiony przy zakupie żarówki energooszczędnej szybko się zwróci, ponieważ zużywa ona 4-5 razy mniej energii niż żarówka tradycyjna, a okres jej żywotności jest 6-10 razy dłuższy. Świetlówki kompaktowe wytwarzają tyle samo światła, co tradycyjne żarówki: wystarczy porównać poziom jasności światła podany na opakowaniu.

 

Porównanie żarówki kompaktowej z tradycyjną

 

Rysunek 2. przedstawia oszczędności energii i jej zużycie dla różnych rodzajów żarówek. Mimo że potrzeby oświetlenie na ogół nie przekraczają 25% całej energii zużywanej przez gospodarstwo domowe, to możliwość uzyskania oszczędności energetycznych w tej dziedzinie są znaczne. Przez zastosowanie energooszczędnych źródeł światła można zaoszczędzić do 80% energii zużywanej na oświetlenie….

 

Kalandyk Kinga
GLOB Energia

Czytaj całość w GlobEnergia 5/2011

okładka-globenergia-5-2011Image62