Leroy Merlin na Polskim Kongresie Klimatycznym 2025: biznes i administracja wobec wyzwań zielonej transformacji 

Za nami kolejna edycja wydarzenia “Polski Kongres Klimatyczny” organizowanego przez Europejską Fundację Inwestycji Zrównoważonych. Leroy Merlin po raz drugi wystąpił w roli Sponsora Strategicznego Kongresu. Oto krótkie podsumowanie roli naszej organizacji w tym największym biznesowym wydarzeniu poświęconym zielonej transformacji, które odbyło się w Warszawie 25 i 26 marca 2025 roku.

Zdjęcie autora: Leroy Merlin

Leroy Merlin

Podziel się

Polski Kongres Klimatyczny 2025 – dekarbonizacja gospodarki w oczach ekspertów

Kongres zgromadził kluczowych interesariuszy transformacji energetycznej i przemian na rzecz ochrony klimatu: przedstawicieli władz państwowych, biznesu, samorządów, świata nauki i organizacji pozarządowych. Tradycyjnie w dyskusjach podczas licznych paneli podjęto najważniejsze wyzwania i szanse związane z dekarbonizacją gospodarki oraz możliwości (zarówno biznesowe, jak i korzyści dla konsumentów) płynące z rozwoju zrównoważonych inwestycji.

Leroy Merlin objął funkcję sponsora strategicznego Polskiego Kongresu Klimatycznego. Gości odwiedzających wydarzenie, które po raz kolejny odbywało się m.in. na terenie Centrum Nauki Kopernik, witała największa ekspozycja firmowa spośród wszystkich biorących udział w wydarzeniu sponsorów. Prezentowano na niej ofertę Oszczędny Dom Leroy Merlin. Ekspozycja pełniła też funkcję informacyjno-konsultacyjną, dzięki wyświetlanym na ekranach LED filmom informacyjnym. Przez cały  czas trwania wydarzenia pracownicy Leroy Merlin dyżurowali, by udzielać informacji odwiedzającym  stoisko.

Dekarbonizacja to temat na tu i teraz, a nie pieśń przyszłości

Jacek Hutyra, członek zarządu Leroy Merlin i dyrektor ds. ESG otwierał Kongres, biorąc udział w  panelu inauguracyjnym i sesji na sali plenarnej, w którym w prestiżowym gronie ekspertów mówił o  kluczowej roli biznesu i samorządów w działaniach na rzecz klimatu. 

– Dekarbonizacja, czyli redukcja emisji nie jest już pieśnią przyszłości - to temat na “tu i teraz”. Po  pierwsze, w zakresie odpowiedzialności każdej firmy za emisje gazów cieplarnianych w całości  swojego łańcucha wartości. Przyjmujemy w Leroy Merlin tę odpowiedzialność - zaczęliśmy już  intensywną transformację energetyczną - od efektywności zużycia energii, poprzez inwestycje we  własne źródła odnawialne aż po zawieranie długoterminowych umów PPA - ale również  kontynuujemy prace nad naszą ofertą i jej wpływem na klimat. Po drugie, rzetelne zajęcie się  problematyką energetyczną i klimatyczną dla wielu firm może być źródłem istotnych szans  biznesowych. Taką szansą zarówno dla naszej firmy, jak i właścicieli kilku milionów polskich  nieruchomości, jest termomodernizacja. Dlatego już od kilku miesięcy wychodzimy do klientów z  kompleksową ofertą w tym zakresie, żeby zapewnić im bezpieczne, przyjazne, korzystne dla kieszeni i  środowiska rozwiązania: od docieplenia ścian, wymiany drzwi i okien, poprzez fotowoltaikę i  magazyny energii aż po pompy ciepła  - powiedział Hutyra.

Drugiego dnia kongresu Ewa Wesołowska, dyrektorka rynku strategicznego Oszczędny Dom w swoim  panelu wyjaśniała, czym naprawdę jest oszczędność na termomodernizacji i dlaczego w Leroy Merlin  Polska ekologia równa się ekonomia. Zwracała uwagę na rozwiązania, które są korzystne zarówno dla  środowiska, jak i dla portfela klientów.

Co dalej z dekarbonizacją gospodarki?

W ramach 33 paneli dyskusyjnych eksperci podejmowali kluczowe tematy związane z zieloną  transformacją. W centrum uwagi znalazły się pytania o skuteczną współpracę sektora publicznego i  prywatnego, rolę rządów w wspieraniu samorządów oraz bariery regulacyjne i finansowe dla  zielonych inwestycji. Wspólne działania w zakresie finansowania zielonych inwestycji, tworzenia  stabilnych ram regulacyjnych i wdrażania nowych technologii mogą nie tylko przyspieszyć redukcję  emisji, ale także zwiększyć konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw na globalnym rynku.

Polski Kongres Klimatyczny 2025 pokazał, że Polska i Europa Środkowo-Północna mają ogromny  potencjał, by stać się liderami zielonej transformacji. Stabilne regulacje, innowacyjne podejście do  finansowania i otwartość na nowe technologie to fundamenty, które mogą napędzać rozwój  zrównoważonej gospodarki w najbliższych latach. Kluczowe teraz jest przełożenie tych ambitnych  dyskusji na konkretne działania – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Leroy Merlin  zaś, jako część międzynarodowej organizacji, wyznacza ambicje ESG i jako jeden z pierwszych na  rynku oferuje klientom konkretne rozwiązania, korzystne dla planety i dla nich samych. To firma,  która pomaga w edukowaniu i w pozyskiwaniu publicznych środków na inwestycje  termomodernizacyjne. Nie poprzestając na deklaracjach także intensywnie redukuje własne emisje i  inny negatywny wpływ na środowisko.

Zdjęcie autora: Leroy Merlin

Leroy Merlin