Francuska firma oferująca artykuły dla domu i ogrodu wprowadzi do sprzedaży fotowoltaikę. Na początek – Hiszpania i Włochy. Potem dołączą kolejne europejskie kraje.

Panele słoneczne są już dostępne do zakupu za pośrednictwem strony internetowej hiszpańskiego i włoskiego oddziału sklepu. W sklepach stacjonarnych pojawią się nadchodzących miesiącach.

fotowoltaika

źródło: strona internetowa włoskiego sklepu Leroy Merlin.

Rzecznik Leroy Merlin podkreśla, że wprowadzenie do oferty sprzedaży w Hiszpanii fotowoltaiki dla domu ma związek z nowym prawem wprowadzanym przez rząd. Zniesiony ma zostać stosowany tam tzw. słoneczny podatek, nałożony wcześniej na hiszpańskich prosumentów.

Zakup, montaż i serwis od Leroy!

Grupa produktów z zakresu odnawialnych źródeł energii obejmuje urządzenia dedykowane prosumentom, m.in. kompletne domowe instalacje fotowoltaiczne składające się z paneli, falownika i konstrukcji montażowych.

Moduły proponowane przez Leroy Merlin Italia pochodzą od dużych światowych producentów – np. Trina solar, Sharp, BenQ. Te oferowane w Hiszpanii, to produkty XUNZEL, JINKO, TECHNO SUN.

Poza dostawą i instalacją kompletnego systemu fotowoltaicznego, Leroy Merlin ma oferować jego serwisowanie.

Specjalny kalkulator na stronie sklepu, pomaga wybrać odpowiednie rozwiązanie, które oparte jest na miesięcznej kwocie rachunku za energię elektryczną, wielkości domu i lokalizacji gospodarstwa domowego.

Najpierw Ikea, potem Leroy Merlin

Leroy Merlin poszedł w ślady szwedzkiego giganta – Ikei, sprzedając moduły fotowoltaiczne w Hiszpanii. Gigant zajmujący się meblami płaskimi zaczął sprzedawać moduły we Włoszech i Niemczech w ostatnich tygodniach, a także sprzedał systemy fotowoltaiczne w Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii i Polsce – gdzie osiągał ostatnio najwyższe wyniki sprzedaży.

Instalacje fotowoltaiczne można kupić w sklepach IKEA od przełomu kwietnia/maja 2017 roku. Systemy fotowoltaiczne są traktowane przez IKEA nieco wyjątkowo, ponieważ klient odbiera kompletną, działającą instalację, a nie pojedyncze komponenty w paczkach do samodzielnego montażu. Moduły, które znajdują się w ofercie IKEA dostarcza producent Canadian Solar.

Ile zapłacimy za fotowoltaikę z Leroy?

Ceny pojedynczych modułów w hiszpańskim sklepie internetowym różnią się w zależności od producenta. Na przykład, przy aktualnym kursie Euro, za monokrystaliczny panel o mocy 270 Wp mało znanej firmy Techno Sun zapłacimy ok. 940 zł. Moc, praktycznie niedostępna już w Polsce, świadczy o produkcie wychodzącym z rynku. W polskiej dystrybucji minimalna moc takiego panelu to 280Wp, a zyskują popularność panele monokrystaliczne 310-320Wp.

Kuszące dla klientów mogą być kompletne domowe instalacje fotowoltaiczne składające się z paneli, falownika i konstrukcji montażowych. We włoskim sklepie internetowym Leroy instalacje wybieramy na podstawie całkowitej mocy jaką chcemy zainstalować. Jak na razie dostępne są trzy opcje: 2,94, 4,41 i 5,88 kW. Po tym wyborze dowiadujemy się od razu jaką powierzchnię na dachu zajmą instalowane moduły oraz poznajemy podstawowe parametry urządzeń.

Najtańszą opcją jest wybór instalacji z modułami Trina Solar o całkowitej mocy 2,94 kW. Za kompletną instalację włosi zapłacą 6 600 euro (ok. 28 300 zł). Jak podaje producent – zajmie ona 24 m2 powierzchni dachu.

Oferta w hiszpańskim sklepie internetowym Leroy zupełnie różni się od tej we Włoszech. Przy wyborze kompletnej instalacji należy się kierować dostępną dla instalacji powierzchnią dachu. Sklep sugeruje trzy wartości – 12, 16 i 28 m2.

Aby poznać cenę wybraliśmy fotowoltaikę z falownikiem, konstrukcją, kablami i zabezpieczeniami, która zajmie podobnie, jak ta wybrana we włoskim sklepie 28 m2. Instalacja będzie miała moc 4,0 kW składać się będzie z 14 paneli polikrystalicznych. Za nią zapłacimy 10 990 euro (ok. 47 tys. zł).
Fotowoltaika w Hiszpanii jest więc droższa niż we Włoszech w przeliczeniu na 1 kW.

Jesteśmy ciekawi, jak rozwinie się sprzedaż fotowoltaiki w Leroy Merlin. Czekamy na wprowadzenie jej do oferty w polskich sklepach! Mamy nadzieję na produkty dopasowane do polskich realiów, gdzie system opustów determinuje ofertę producentów. Sporym wyzwaniem będzie zorganizowanie montażu zestawów, kupowanych z półki sklepowej. Znając nasze (skomplikowane) dachy nie będzie łatwo. Sklep typu „zrób to sam – DIY”, który wprowadzi skutecznie fotowltaikę w Polsce, może liczyć na spore zainteresowanie. Rosnące ceny energii oraz odpis podatkowy może zdopingować klientów do zakupów.

Źródło: Leroy Merlin Italia, Leroy Merlin Espana, pv-magazine.com

Redakcja GLOBEnergia