Liberalizacja ustawy odległościowej jednak w przyszłym roku?

W dalszym ciągu trwa batalia (polityczna) na temat zapisów w projekcie ustawy ograniczającej rozwój wiatraków na lądzie. Dokument znajduje się obecnie w „zamrażalniku sejmowym”. 13, 14 i 15 grudnia odbędzie się posiedzenie Sejmu. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że projekt nie pojawi się na najbliższym posiedzeniu.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Rafał Bochenek poinformował, że rozmawiał z marszałek Elżbietą Witek, która wskazała, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy wiatrakowej jeszcze nie będzie procedowany.

Przymierzamy się przystąpić do prac jak najszybciej.

Dodał Rafał Bochenek

Prace są związane z pewnymi “mechanizmami matematycznymi”. Jak wskazuje, rozwiązania legislacyjne muszą mieć odpowiednią większość w parlamencie. W dyskusję jest zaangażowany sam premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział m.in. w posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. OZE. Jak informowaliśmy na łamach GLOBENERGIA, wspomniana ustawa 10H wzbudziła dużą aktywność podczas posiedzenia. Każda z partii politycznych obecnych podczas zespołu ds. OZE opowiedziała się za chęcią natychmiastowej liberalizacji zasady blokującej rozwój farm wiatrowych na lądzie.

Ustawa wiatrakowa jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało poprawki do ustawy 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że jej resort przygotował poprawki do projektu ustawy.

Przygotowaliśmy taką poprawkę, która by dawała obowiązek (...) przekazania 5 proc. energii produkowanej z konkretnej farmy lądowej, w formie prosumenta wirtualnego na rzecz społeczności lokalnych.

Powiedziała cytowana przez PAP

Poinformowała, że konsultacje tej ustawy trwały i “właściwie można powiedzieć, że się zakończyły”. Dodała, że nie oznacza to, że dalej nie będzie toczonych rozmów na temat rozwiązań. 

Źródło: Portal Samorządowy, PSEW, PAP

Zobacz również