Pandemia jest czasem, w którym nasze domy i mieszkania przeżywają oblężenie. Jest to więc idealna okazja do tego, by zainwestować w nowy sprzęt RTV i AGD – takie wyniki analizy prowadzonej przez Santander Consumer Bank nikogo nie dziwią. Z analizy banku wynika, że Polacy chętnie biorą na raty nie tylko sprzęt RTV i AGD, ale bardzo wyraźnie rośnie również zainteresowanie OZE – w wersji ratalnej!

OZE na raty

W raporcie banku czytamy, że na liście artykułów chętnie kupowanych na raty znalazły się sprzęty AGD m.in. pralki, piekarniki i ekspresy do kawy oraz RTV w tym głośniki, telewizory czy wieże, czyli wyposażenie naszych mieszkań i domów, w których w czasie pandemii spędzamy najwięcej czasu. Jest to wynik dość oczywisty i do przewidzenia, ale z zadowoleniem czytamy raport dalej i docieramy do ciekawych informacji o kredytach na inwestycje w odnawialne źródłą energii.

Rośnie zapotrzebowanie na energię – rośnie też zapotrzebowanie na OZE

Od czerwca regularnie trafiają do naszej redakcji maile od czytelników, z informacjami, że drastycznie wzrastają im rachunki, że opiewają na kwoty zdecydowanie wyższe niż do tej pory. Pytacie nas, czy zmieniły się stawki i opłaty stałe. Analiza przeważnie jest jednoznaczna – zdecydowanie większy pobór energii, związany z pracą z domu, zdalnym nauczaniem, częstszym gotowaniem, sprzątaniem, nadmiernym używaniem komputerów i telewizorów.

Nie dziwi więc fakt, że dynamika sprzedaży ratalnej produktów związanych z uzyskiwaniem energii odnawialnej rośnie.

Zaskakująca jest jednak dynamika wzrostu. Jak podane Santander w swoich analizach, liczba zawartych umów na panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła w październiku bieżącego roku wzrosła aż o 718 procent w porównaniu z początkiem roku i o 376 procent z marcem, kiedy zaczyna się sezonowe zainteresowanie podobnymi rozwiązaniami.

Pandemia sprzyja więc podnoszeniu komfortu życia, wygody i stawianiu na nowe technologie nie tylko te, które skupiają się na rozrywce. To również stawianie na niezależność energetyczną, dążące do obniżenia rachunków za energię i do stworzenia bezobsługowego, wydajnego i efektywnego systemu ogrzewania swoich domów.

Przypomnijmy, że wciąż czekamy na dołączenie banków i uruchomienie atrakcyjnej oferty kredytowej w programie Czyste Powietrze. Takie rozszerzenie programu może wpłynąć na jeszcze większe zainteresowanie urządzeniami OZE na raty wśród Polaków.

2020 – rekordowy rok

Rynek OZE monitorujemy na bieżąco. Zainteresowanie urządzeniami znajduje również potwierdzenie w danych rynkowych. Jest już pewne, że 2020 rok będzie rekordowy zarówno pod kątem sprzedaży instalacji fotowoltaicznych jak i pomp ciepła.

Od początku 2020 roku do końca trzeciego kwartału 2020 r. operatorzy systemów dystrybucyjnych przyłączyli ponad 202 tysięcy nowych mikroinstalacji, czyli 2 razy więcej niż w całym 2019 roku.

Wśród pomp ciepła największym zainteresowaniem cieszy się grupa urządzeń typu powietrze/woda. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła szacuje, że w samym 2020 roku zostanie sprzedanych ponad 40 000 tego typu urządzeń. Taki wolumen również będzie oznaczał dwukrotny wzrost sprzedaży.

Redakcja GLOBEnergia