Licznik elektromobilności

Licznik elektromobilności to ikonografika, dzięki której każdy zainteresowany może się dowiedzieć, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Wszystkie dane są zbierane i aktualizowane przez PZPM i PSPA. Najnowsza aktualizacja wskazuje, że obecnie po polskich drogach jeździ już 6 092 samochodów elektrycznych.

Najnowsze dane

Pod koniec czerwca 2019 r. w Polsce zarejestrowane były 6 092 elektryczne samochody osobowe, z których dwie trzecie stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) – 3 855, a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 2 237. Podział rynku w Polsce się nie zmienia. Stosunek BEV do PHEV wynosi niezmiennie 63% do 37%. Liczba elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych na koniec maja tego roku zwiększyła się do 337 szt., a elektrycznych skuterów i motocykli – do 4 604 szt.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Na koniec czerwca bieżącego roku w Polsce funkcjonowały 752 stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie 1 395 punktów. 33% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym, a 67% wolne ładowarki prądu przemiennego o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Najwięcej stacji ładowania znajduje się w Warszawie.

licznik elektromobilności czerwiec 2019

Licznik elektromobilnści, stan na koniec czerwca 2019 roku, źródło: pzpm.org.pl

Stały rozwój!

W pierwszym półroczu 2019 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 1 836 samochodów osobowych z napędem całkowicie elektrycznym oraz hybryd typu plug-in, czyli o ponad 850 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Wzrost liczby zarejestrowanych hybryd plug-in obserwowany w pierwszym półroczu (+29%) może oznaczać, że coraz więcej klientów wybiera pojazdy, które przy jeździe miejskiej mają walory samochodu elektrycznego, a w dłuższej trasie nie mają ograniczeń wynikających z zasięgu – mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM.

Jeżeli chodzi o samochody z napędem całkowicie elektrycznym, to w pierwszym półroczu 2019 r. zarejestrowano 945 samochodów elektrycznych. To o 651 więcej niż w zeszłym roku. Ogromny przyrost odnotowano także w segmencie zeroemisyjnych skuterów i motocykli. Ich liczba wzrosła o 743 szt. czyli 97% rok do roku.

Górują firmy!

Jak podał Janusz Piechociński – były minister gospodarki na swoim oficjalnym Twitterze, 96% pojazdów z napędem całkowicie elektrycznym zarejestrowanych w ciągu ostatnich 6 miesięcy, stanowią samochody zarejestrowane na firmę. Jedynie 37 samochodów zarejestrowały osoby prywatne.

Elektromobilność w Polsce stale się rozwija! W ciągu ostatniego półrocza liczba pojazdów elektrycznych wzrosła o 221% w stosunku do 2018r. roku!

 

Janusz Piechociński Twitter

Warto przypomnieć, że 15 lipca Ministerstwo Energii przekazało do konsultacji Projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia udzielonego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Dopłatą zostaną objęte samochody o wartości do 125 tys. zł brutto, a wartość dotacji nie będzie mogła przekroczyć 37 500 zł, czyli 30%. Dla porównania, przedsiębiorca, który może sobie odliczyć podatek w wysokości 23%, musiałby wybrać pojazd za około 163 000 zł, żeby odliczona kwota wynosiła właśnie 37 500zł.

Rozwój elektromobilności w Polsce trwa. Czy w przypadku firm, czy osób fizycznych jest ważny. Po polskich drogach jeździ już 6 092 samochodów elektrycznych. Oby ta liczba stale rosła!

Źródła: orpa.pl, pzpm.org.pl

Redakcja GLOBEnergia