Licznik elektromobilności

Licznik elektromobilności to ikonografika, dzięki której każdy zainteresowany może się dowiedzieć, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Wszystkie dane są zbierane i aktualizowane przez PZPM i PSPA. Najnowsza aktualizacja wskazuje, że obecnie po polskich drogach jeździ już 6 092 samochodów elektrycznych.

Najnowsze dane

Pod koniec lipca 2019 r. w Polsce zarejestrowane było 6 330 elektrycznych samochodów osobowych, z czego prawie dwie trzecie: 4 009 stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles). Pozostałe pojazdy, to 2 321 hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles).

Podział rynku w Polsce się nie zmienia. Stosunek BEV do PHEV wynosi niezmiennie 63% do 37%. Liczba elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych na koniec maja tego roku zwiększyła się do 362 szt., a elektrycznych skuterów i motocykli – do 5 199 szt. Liczba autobusów elektrycznych wzrosła do 206 szt.

Infrastruktura

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Na koniec czerwca bieżącego roku w Polsce funkcjonowały 752 stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie 1 457 punktów. 33% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym, a 67% wolne ładowarki prądu przemiennego o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Najwięcej stacji ładowania znajduje się w Warszawie.

Liczba pojazdów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Wciąż jest to niewielki ułamek nowo rejestrowanych samochodów, ale sytuacja powoli się zmienia. Wakacje się kończą, a wraz z przyjściem jesieni, prawdopodobnie w miastach pojawi się smog. Tym bardziej cieszy, że z miesiąca na miesiąc licznik elektromobilności rośnie!

źródło: pspa

Redakcja GLOBEnergia