Licznik elektromobilności

Licznik elektromobilności to ikonografika, dzięki której każdy zainteresowany może się dowiedzieć, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Wszystkie dane są zbierane i aktualizowane przez PZPM i PSPA. Najnowsza aktualizacja wskazuje, że obecnie po polskich drogach jeździ już 6 092 samochodów elektrycznych.

Najnowsze dane

Pod koniec sierpnia 2019 r. w Polsce zarejestrowane było 6 672 elektrycznych samochodów osobowych, z czego prawie dwie trzecie: 4 178 stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles). Pozostałe pojazdy, to 2 494 hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Łącznie to o 89% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Podział rynku w Polsce się nie zmienia. Stosunek BEV do PHEV wynosi niezmiennie 63% do 37%. Liczba elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych na koniec sierpnia tego roku zwiększyła się do 388 szt., a elektrycznych skuterów i motocykli – do 5 731 szt. Liczba autobusów elektrycznych wyniosła tyle samo co pod koniec lipca, czyli 206 szt.

Dzięki aktywności Solarisa i Volvo, Polska wyrosła na europejskiego lidera pod względem eksportu zelektryfikowanych autobusów. Z kolei na skutek ostatnio ogłoszonych lub rozstrzygniętych przetargów na dostawę pojazdów tego typu, m.in. 130 elektrobusów trafi do Warszawy, a 50 do Krakowa, znajdujemy się w czołówce również w zakresie wdrażania zero- i niskoemisyjnego transportu publicznego – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.


 Przygotuj się na zmiany ! Dołącz do uczestników II Kongresu Trendy Energetyczne!

Weź udział w dyskusji o MEGATRENDACH w energetyce w Polsce!Infrastruktura

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Na koniec sierpnia br. w Polsce funkcjonowało 888 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1 611 punktów). 30% stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Najwięcej stacji ładowania znajduje się w Warszawie.

Liczba pojazdów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Wciąż jest to niewielki ułamek nowo rejestrowanych samochodów, ale sytuacja powoli się zmienia. Wakacje się skończyły, jesień już blisko, a wraz z nią, prawdopodobnie w miastach pojawi się smog. Tym bardziej cieszy, że z miesiąca na miesiąc licznik elektromobilności rośnie!

źródło: pspa

Redakcja GLOBEnergia