Mój Prąd w 2021 roku oraz planowane zmiany w systemie prosumenckim

1 lipca ruszyła długo oczekiwana trzecia edycja programu Mój Prąd, w którym beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł. Program potrwa do 22 grudnia lub do wyczerpania środków. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie dofinansowania do magazynów ciepła/chłodu, ładowarek EV i inteligentnych systemów zarządzania energią. Dodatkowe elementy pojawią się w czwartej edycji Mój Prąd. Przewidywane jest także wsparcie dla przydomowych magazynów energii, które ma sięgnąć do 50 proc. ceny urządzenia.

Nie milkną także echa zapowiedzi zmiany systemu prosumenckiego w Polsce, którą zaproponowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W planie jest likwidacja systemu opustów dla nowych prosumentów, którzy zainwestują w fotowoltaikę po 1 stycznia 2022 roku, chociaż mając na uwadze ostatnie komentarze decydentów, i ta data wydaje się niepewna. Informacje o planach wywołało poruszenie społeczne, ale także branżowe – firmy także wydały się tym zaskoczone. Wiele środowisk wystosowało apele do rządu, aby wprowadzić okres przejściowy albo wydłużyć termin obowiązywania systemu opustów o kilka lat, gdyż właściwie dopiero za nami 1-2 lata bardzo dynamicznego rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Wiele beneficjentów chcących skorzystać z systemu opustów jeszcze w tym roku, przyśpieszyło decyzje inwestycyjną w fotowoltaikę. W tej chwili według nieoficjalnych, jeszcze niepotwierdzonych danych, w Polsce jest już ponad 650 tys. prosumentów (według danych ARE na koniec czerwca było ich ponad 602 tys.). Dotychczasowi prosumenci nie muszą obawiać się zmian w systemie prosumenckim. Planowane zmiany nie będą dotyczyć prosumentów już wytwarzających energię w dzisiejszym systemie opustów. Przepisy gwarantują zachowanie tzw. praw nabytych i utrzymanie istniejącego systemu rozliczeń energii. Po drugie, boom inwestycyjny na rynku nieruchomości powoduje, że wiele właścicieli nowych domów rozważa inwestycje w fotowoltaikę – to jest także ważny czynnik wpływający na rosnącą popularność mikroinstalacji PV.

Prawie 100 tys. wniosków złożonych w programie Mój Prąd

Pytamy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wnioski składane w programie Mój Prąd. Ostatnio informowaliśmy na łamach Globenergia.pl, że według stanu na 22 lipca do NFOŚiGW wpłynęło ponad 70 tys wniosków. Narodowy Fundusz informuje tym razem naszą redakcję, że według danych na dzień 8 sierpnia 2021 roku, w programie Mój Prąd 3.0 złożono 99 660 wniosków.

– Obecnie wpływa około 2,5-3 tys. wniosków dziennie. Średnio jest ich 2550 – wskazuje Sławomir Kmiecik z NFOŚiGW.

Jak długo trwa obecnie rozpatrywanie wniosku? NFOŚiGW podkreśla, że terminy określone są w regulaminie naboru. W przypadku wpływu w ciągu dnia więcej niż średnio 2 tys. wniosków, NFOŚiGW może ustalić indywidualnie terminy.

– Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że Narodowy Fundusz kończy jeszcze procedowanie wniosków w II naborze. Obecnie terminem minimalnym – od czasu złożenia wniosku do otrzymania dotacji – jest okres 3 miesięcy – informuje NFOŚiGW.

NFOŚiGW nie przewiduje na tym etapie zwiększenia budżetu

Można przypuszczać, że przy takim tempie składanych wniosków, trzecia edycja zostanie zakończona o wiele wcześniej, niż 22 grudnia. Narodowy Fundusz potwierdził nasze przypuszczenia.

– Jeśli tempo składania wniosków zostanie utrzymane, to przy budżecie 534 mln zł zakończenie naboru przewiduje się na przełomie sierpnia i września br. Na tym etapie nie jest przewidywane zwiększenie budżetu – wskazuje Kmiecik.

Przypomina, że w 2022 roku w programie Mój Prąd ma być uruchomiony kolejny, czwarty nabór.

Redakcja: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom